Bağdat ile Riyad arasında güvenlik ve istihbarat anlaşması

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hekim, Suudi Arabistan ile güvenlik ve istihbarat alanında bazı anlaşmalara imza attıklarını söyledi.

HABER MERKEZİ

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hekim, Suudi Arabistan ile güvenlik ve istihbarat alanında bazı anlaşmalara imza attıklarını söyledi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da açıklamalarda bulunan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hekim, Bağdat ile Riyad arasında güvene dayalı bir ilişkinin tesis edildiğini belirtti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim El-Assaf ve Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil El-Cubey ile bir araya gelen Hekim, iki ülke arasında vize muafiyetinin de gündeme geldiğini ifade etti.

Öte yandan,Irak Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin resmi temaslar kapsamında bulunduğu Riyad'da, Irak ve Suudi Arabistan İş Forumu düzenlendi.

Forumda, elektrik üretimi ve bu alandaki altyapının onarımı, petrol ve doğal gaz üretimiyle, suyun arındırılması ve madencilik konuları ele alındı.

Açıklamada, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco ve Suudi Arabistan Temel Endüstriler Kurumu SABIC gibi dev şirketlerin, Irak'a ekonomik ve sanayiyle, elektrik ve diğer alanlarda iş birliği teklifinde bulunduğu belirtildi. 

Irak Başbakanı Abdulmehdi'ye, dün başlayan Riyad ziyaretinde 11 bakan ve 70 iş insanı eşlik ediyor. 

Abdulmehdi, daha önce kısa bir süre içinde Türkiye ve bazı Körfez ülkelerini ziyaret edeceğini bildirmişti. 

Göreve geldiği 26 Ekim 2018'den sonra ilk yurt dışı ziyaretini 23 Mart'ta Mısır'a yapan Abdulmehdi, ikinci ziyaretini de İran'a yapmıştı.

Bağdat yönetimi son dönemde başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleriyle ilişkilerini iyileştirmeyi hedefliyor. 

İki ülke yetkilileri 2017'de "Irak ve Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi" oluşturmak için anlaşma imzalamıştı. 

Suudi Arabistan, 2015'te Bağdat'ta 25 yıl aradan sonra yeniden büyükelçiliğini açma kararı almıştı. 

Saddam Hüseyin rejiminin 1990'da Kuveyt'i işgal etmesinin ardından Irak-Suudi Arabistan ilişkileri tamamen kopmuştu.