Rosneft’ten Maduro'ya nakit para

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Rusya'nın enerji devi Rosneft'e petrol satışı karşılığında nakit para elde ettiği belirtildi.

HABER MERKEZİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Rusya'nın enerji devi Rosneft'e petrol satışı karşılığında nakit para elde ettiği belirtildi.

Maduro yönetimi ocak ayından bu yana Venezuela devletine ait petrol şirketi PDVSA'nın müşterilerine dolar karşılığı ödeme yapılmasına yönelik yasağı delmenin yollarını aramak üzere Moskova ile görüşmeler yürütüyordu.

PDVSA'nın Rusya'nın enerji devinin Rosneft'e yaptığı satış karşılığı fatura kesmeye başladığı anlaşıldı.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, Rosneft PDVSA'ya normalde işlemin gerçekleştiği 30 ila 90 günlük süreyi beklemeden hemen indirimli fiyat üzerinden ödeme yapıyor ve tam fatura tutarını daha sonra alıcıdan tahsil ediyor.

Haberde ayrıca PDVSA'nın en büyük müşterilerinden Hindistan'ın enerji, perakende ve telekomünikasyon devi Reliance Industries gibi başka büyük şirketlerin de bu uygulamaya dahil olmasının ve petrol satışı karşılığında Rosneft'e ödeme yapmasının teklif edildiği ortaya çıktı.

PDVSA ile Rosneft arasındaki bu olağandışı ödeme anlaşması, tıpkı Merkez Bankası'nın altın rezervlerinin satışı gibi, Maduro hükümetinin nakit paraya erişimini sağlayan uygulamanın bir parçası.

ABD’li yetkililerin çabalarını boşa çıkaran bu tür uygulamalar özellikle son günlerde Amerikan yaptırımlarının neden beklenen etkiyi yaratmadığına dair soru işaretlerini belirginleştiriyor.

OPEC ülkesi Venezuela'nın yüzde 90'lık payıyla en büyük ihracat kalemini oluşturan petrol üretimi hükümetin de başlıca gelir kaynağı.

Rusya, açıkça ABD'nin Venezuela'ya yönelik yaptırımlarının yasadışı olduğunu belirtmiş ve bu yaptırımlardan kurtulmak üzere Venezuela ile birlikte çalışacaklarını duyurmuştu.

Bu satışlar nakit sıkışıklığı içindeki hükümetin Rusya'ya olan bağımlılığının arttığını ortaya koyuyor.