Üç farklı DNA'lı ilk bebek 6 aylık

Uzmanlar tarafından 'devrim niteliğinde' olarak tanımlanan üç farklı ebeveynin DNA’sına sahip ilk bebek 6 ayını doldurdu.

Uzmanlar tarafından 'devrim niteliğinde' olarak tanımlanan üç farklı ebeveynin DNA’sına sahip ilk bebek 6 ayını doldurdu.

Doğumu medikal dünyasında devrim olarak nitelenen bebek, anne ve babasının dışında bir bağışçının da genlerini taşıyor. Ölümcül bir nörolojik hastalık olan Leigh’e neden olan genetik bir mutasyona sahip olduğu belirtilen anneden dünyaya gelen bebek, ABD'li doktorların annesinin sahip olduğu genetik hastalığı yok etmek için kullandığı yeni bir teknik sayesinde dünyaya geldi.

New Science’da yer alan habere göre, bebeğin annesi daha önce 4 kez düşük yaptı.

Tedaviyi gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr. John Zhang  “Mitokondriyle ilgili bu hastalık çoğu zaman bebekler ve aileler üzerinde yıkıcı etki yaratıyor” dedi. İlk kez 3 ebeveynli bir dölün oluşturulduğu üremenin gerçekleştirildiğini belirten Zhang, “Yani bu oldukça devrimci bir durum” diye konuştu.

N​ew York’taki New Hope Fertility Center’dan Dr. John Zhang ve ekibi, annenin DNA'sının kullanılabilir kısmını alıp, bağışçının sağlıklı mitokondrisiyle birleştirerek sağlıklı bir yumurta yarattılar, daha sonra bu yumurtayı babanın spermiyle dölledi. Bu sayede bebeğin DNA'sının yüzde 0,1'i bağışçıya ait oldu ve annenin çocuğa genetik hastalığını geçirmesi önlendi.