İstihbarat savaşında yeni gelişme

ABD Adalet Bakanlığı, eski bir CIA ajanının, ülkenin istihbarat ve savunma sırlarını Çin’e verdiği suçlamasıyla yargılanacağını açıkladı.

HABER MERKEZİ

ABD Adalet Bakanlığı, eski bir CIA ajanının, ülkenin istihbarat ve savunma sırlarını Çin’e verdiği suçlamasıyla yargılanacağını açıkladı.

Çin’in, Jerry Chun Shing Lee isimli 54 yaşındaki eski CIA ajanı ile 2010 yılında ilk aşamada elindeki bilgileri 100 bin dolar karşılığında vermesi için temasa geçtiği bildirildi. Adalet Bakanlığı, eski CIA ajanına ayrıca ihtiyaçlarını ömür boyu karşılama ve koruma vaadinde bulunulduğunu açıkladı.

2007 yılında CIA’den ayrılan ve Hong Kong’a yerleşen Lee’nin 2010 ve 2013 yılları arasında hesabına söz verilen miktarın yatırıldığı belirtilen açıklamada Lee’nin CIA’nin gizli faaliyetleri ve operasyonlarıyla ilgili bilgileri Çin’e aktardığı ifade edildi.

2012 yılında FBI’nin Lee’nin Honolulu’da kaldığı otele yaptığı baskında ele geçen belgelerin de Lee’nin Çin adına casusluk yaptığını ortaya koyduğu açıklandı.

“BİR YIL İÇİNDE 3 ESKİ AJAN KARŞI TARAFA GEÇTİ”

Ömür boyu hapis cezası talebiyle yargılanacak Lee’ye verilecek ceza, 23 Ağustos’taki duruşmada kesinlik kazanacak.

Bu arada Adalet Bakanı Yardımcısı John Demers, bu vakayla birlikte son bir yıl içinde Çin’e gizli bilgi aktardığı tespit edilen eski CIA ajanı sayısının üçe çıktığını söyledi.

FBI Direktörü Christopher Wray, yaptığı bir açıklamada, ekonomik casusluk alanında Çin’in ABD için giderek büyük bir tehdit oluşturduğunu söylemişti.