KHK yetkisiyle kapatılan kanallar, Meclis gündeminde

12 TV ve 11 radyo kanalı kapatıldı

KHK kapsamında internetten yayın yapan ve aralarında İMC TV'nin de bulunduğu bazı televizyon kanallarına erişim engellendi. TÜRKSAT üzerinden yayın yapan 12 TV ve 11 radyo kanalının yayını da durdurulmuştu.

İMC TV'de endişeli bekleyiş

İMC TV Haber Koordinatörü ve DİSK Basın-İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, kapatılan televizyonlar arasında çocuk ve türkü yayını yapan kanallar da olduğuna dikkat çekerek bu kanalların ortak özelliğinin Türk coğrafyasında yaşananları kamuoyuna duyurmaya çalışması ve muhalif tutumları olduğunu ifade etti. Bunun muhalefete ve farklı seslere karşı büyük bir operasyon olduğunu dile getiren Eren, kendilerinin şu anda başka bir uydu üzerinden yayınlarına devam ettiklerini söyledi. Eren, ancak kanaldaki herkesin şimdi bekleyiş halinde olduğunu ve birilerinin gelip yayın yapılan binayı mühürlemesinden endişe duyduklarını kaydetti.

ZAROK TV: Tebligat gelmedi

Çocuk kanalı Zarok TV'nin genel yayın yönetmeni Dilek Demiral, çarşamba akşamı herhangi bir tebligat almadan birdenbire yayınlarının kesildiğini anlattı. Demiral, avukatlar aracılığı ile kendilerine ZAROK TV'nin "ayrılıkçı ve yıkıcı faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle kapatıldığının iletildiğini söyledi. Ancak kendilerine resmi yazılı bir bildirim ulaşmadığını Demiral, sadece uluslararası çapta izlenen çizgi filmlere dublaj yaparak yayınladıklarını ifade etti.

Demirtaş: Kapatılan sadece İMC TV değil…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  İMC TV’nin hükümetin çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) kapatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İMC TV canlı yayınında konuşan Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin baskıcı uygulamalar için bir ‘fırsat’ olarak kullanıldığını söylerken, “Bu geçici bir dönemdir, baskı ve zulüm hiçbir zaman kalıcı olmaz” dedi.

Selahattin Demirtaş, “Kapatılan sadece İMC TV değil, parlamento da fiili olarak kapatılmış durumda” diye konuştu. “İMC TV Türkiye için önemli muhalif seslerden biridir, Türkiye’ye kazandırmış olduğu önemli alan kapanmayacaktır. Bunun durdurulması elbette mümkün olacaktır” diyen Demirtaş, parti olarak İMC TV ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Kürtçe yayın yapan Radyo Karacadağ da kapatıldı

Urfa'da genellikle Kürtçe yayın yapan Radyo Karacadağ, OHAL uygulaması kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kapatıldı. Kapatılmasına karar verilen 22 yıllık radyonun bulunduğu binaya gelen polisler, önce içeride arama yaptı. Aramanın ardından polis ekipleri, içerideki görevlilere, radyonun kararname ile kapatıldığını belirtti ve bu konudaki kararı tebliğ etti. Tebligatın ardından polis, radyo yayında kullanılan cihazlara ve müzik arşivlerinin bulunduğu dijital veriler ile dokümanlara el koydu.

KHK yetkisiyle kapatılan kanallar, Meclis gündeminde

HDP’li milletvekili Nadir Yıldırım, Başbakan Binali Yıldırım’a kapatılan televizyonlar ve radyolarla ilgili soru önergesi verdi.

Yıldırım, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek kapatılan televizyonlar ve radyolarla ilgili soru önergesi verdi.

Yıldırım, Anayasa’nın 26. maddesini hatırlatarak, herkesin haber, fikir verme özgürlüğünün olduğunu belirtti.