Trump’tan Çin’e uyarı: Daha kötü olur

ABD Başkanı Trump, Çin mallarına yönelik vergi artırımına misilleme yapılmaması uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ

ABD Başkanı Trump, Çin mallarına yönelik vergi artırımına misilleme yapılmaması uyarısında bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, ABD'nin Çin mallarına getirdiği ek vergiyi ABD'li tüketicinin ödemesi için bir neden olmadığını belirterek, vergi uygulamayan bir ülkeden ya da ABD içerisinden alım yaparak bu vergilerden tamamen kaçınılabileceğini belirtti.

Çin'deki birçok şirketin vergiler nedeniyle ülkeyi terk ederek Vietnam ya da diğer "benzer" Asya ülkelerine gideceğini ifade eden Trump, Çin'in ticaret anlaşmasını bu nedenle yapmak istediğini belirtti.

Trump, sözlerine "Çin'de iş yapacak kimse kalmayacak. Çin için çok kötü. ABD için çok iyi. Ancak Çin, ABD'den uzun yıllar çok faydalandı" diye devam etti ve Çin için, "Misilleme yapmamalı - sadece daha kötü olacak!" diye uyarıda bulundu.

ÇİN: DIŞ BASKIYA ASLA TESLİM OLMAYIZ

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin 200 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına uygulanan gümrük tarifesini yüzde 25'e çıkarmasına yönelik kararına ilişkin, "Çin asla dış baskıya teslim olmayacak" açıklamasında bulundu.

Bakanlık Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, söz konusu tarifelerin artışına ilişkin, "Birçok defa gümrük tarifelerini artırmanın hiçbir sorunu çözmeyeceğini söyledik. Çin asla dış baskıya teslim olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkesinin kendi yasal çıkarlarını korumak için kararlılığının ve kabiliyetinin bulunduğunun altını çizen Gıng, ABD'nin, Çin ile orta yolda buluşmasını ve karşılıklı saygı, eşitlik temelinde makul endişelerini çözmesini umduklarını belirtti.

ABD İLE ÇİN ARASINDAKİ TİCARET SAVAŞI

ABD ile Çin arasındaki "ticaret savaşı" bir yılı geride bıraktı. "Ticaret savaşı" müzakerelerinin son toplantısına katılmak üzere geçen hafta perşembe günü ABD'ye giden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, müzakerelerden eli boş dönmüştü. Çinli ve ABD’li heyetlerin iki gün boyunca yürüttüğü müzakerelerden sonuç alınamamıştı.

Çin Ticaret Bakanlığı cuma günü 200 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına uygulanan tarifenin yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkmasına tepki göstererek, “Bundan derin üzüntü duyuyoruz. Gerekli karşı önlemleri almak zorunda kalacağız” açıklamasını yapmıştı.

Çin'in yapacağını bildirdiği misillemenin büyüklüğü ve kapsamı bilinmiyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, müzakereleri “samimi ve yapıcı” olarak değerlendirirken, “Bu arada, ABD gelecekteki müzakerelere bağlı olarak uyguladığı yaptırımları kaldırabilir, belki de hiç kaldırmaz" ifadelerini kullanarak, yaptırımların gelecekte de sürebileceği sinyalini vermişti.