ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde alarm

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde olağan dışı bir hareketliliğin yaşandığı belirtildi.

HABER MERKEZİ

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde olağan dışı bir hareketliliğin yaşandığı belirtildi.

Russia Today’e konuşan ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin yabancı bir çalışanı, büyükelçilikte olağan dışı bir durumun söz konusu olduğunu söyledi.

Söz konusu büyükelçilik çalışanı, üst düzey yetkililer dışındaki çalışanların ülkeyi terk etmesine yönelik kararın ardından diğer günlerdeki durumun aksine normal olmayan bir durumun oluştuğunu belirtti.

Bilgileri medyadan öğrendiklerini kaydeden büyükelçilik çalışanı, büyükelçilik çalışanlarına verilen talimatlar arasında bir bütünlük olmadığını ve güvenlik seviyesinin üst düzeye çıkarıldığını ifade etti.

Öte yandan, bugün ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta acil görevde bulunmayan tüm hükümet çalışanlarının ülkeyi terk etmesi emrini verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin Irak’taki temsilciliklerinde vize işlemlerinin de geçici bir süre için askıya aldığı duyuruldu.

Açıklamada, ülkede acil olarak görev yapmayan personelin ABD'ye dönüşü için ulaşım imkanının en kısa sürede sağlanacağı belirtildi.

Karara gerekçe olarak, Irak’taki Şii milislerin ABD ile Batılı ülkelerin vatandaşlarına ve çıkarlarına dönük tehditler gösterildi.

Basına yanısyan haberlere göre Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz hafta Irak’a gerçekleştirdiği ziyarette Bağdat yönetimine, İran’a yakın olan milis grupları kontrol etmeleri için sert bir uyarıda bulundu.

ABD'nin Irak Büyükelçiliği, Pazar akşamı Twitter'dan yaptığı duyuruda, "bölgede artan gerginlik" nedeniyle, vatandaşlarının ülkeye gelmemesi tavsiyesinde bulunmuştu.

ABD ASKERLERİ İÇİN ALARM DERECESİ YÜKSELTİLDİ

ABD Irak ve Suriye’de konuşlandırılmış askerleriyle için güvenlik alarmının derecesini artırdı.

ABD Merkez Kuvvetler'den (CENTCOM) yapılan açıklamada, ABD silahlı kuvvetlerinin İran'la yaşanan gerginlik sebebiyle Irak ve Suriye'de konuşlu terörle mücadele birlikleriyle ilgili alarm derecesini artırdığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, "Sonuç olarak ABD birliklerine yönelik inandırıcı, olası tehditleri gözlemlediğimiz sırada terörle mücadele operasyonu DAİŞ’le mücadele amacıyla kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı (CJTF-OIR) en yüksek alarm derecesine geçti" denildi.