Sonuçlar açıklandı, çatışmalar başladı

Endonezya'da devlet başkanlığı resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başkent Cakarta'da çıkan olaylarda en az 6 kişi hayatını kaybetti.

HABER MERKEZİ

Endonezya'da devlet başkanlığı resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başkent Cakarta'da çıkan olaylarda en az 6 kişi hayatını kaybetti.

Seçimi kaybeden Büyük Endonezya Hareketi Partisi Genel Başkanı Prabowo Subianto taraftarları salı akşamı polisle çatıştı, çıkan olaylarda 200'den fazla kişi yaralanırken, Ulusal Polis ekipleri sözcüsü Dedi Prasetyo en az 20 göstericinin de gözaltına alındığını duyurdu.

Subianto'nun taraftarları başkent Cakarta'nın merkezi bir mahallesinde birçok aracı ateşe verdi ve polise taşlarla saldırdı. Molotof kokteyli atılan bir askeri öğrenci yurdu kullanılamaz hale gelirken, güvenlik ekipleri göstericilere biber gazı ve TOMA'lar ile müdahale etti.

Yerel bir medya kuruluşu, bir göstericinin kurşun yarası sonucu hayatını kaybettiğini öne sürerken polis, askeri birimler dahil ekiplerin gerçek mermi kullanmadığını açıkladı.

193 MİLYON KİŞİ SANDIK BAŞINA GİTTİ

Dünyanın en kalabalık dördüncü nüfusunu barındıran Endonezya'da 17 Nisan'da 193 milyondan fazla seçmen sandık başına gitmiş, hafta başında açıklanan resmi sonuçlara göre mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo'nun oyların yüzde 55,5'ini alarak seçimleri kazandığı açıklanmıştı.

Widodo'nun en yakın rakibi Prabowo Subianto ise resmi sonuçları kabul etmiyor ve seçimlerde hile yapıldığını iddia ediyor.

Dünyanın en geniş katılımlı tek günlük demokratik yarışı kabul edilen Endonezya Devlet Başkanlığı ve Milletvekili Seçimleri'nde aşırı yorgunluktan dolayı 500'den fazla sandık görevlisi hayatını kaybetmişti.