Erbil Kalesi’ndeki hamamların restorasyonuna başlandı

Tarihi Erbil Kalesi’nde bulunan hamamların aslına uygun bir şekilde restorasyonu için çalışmalar başladı.

K24 - ERBİL

Tarihi Erbil Kalesi’nde bulunan hamamların aslına uygun bir şekilde restorasyonu için çalışmalar başladı.

Erbil Kalesi’ni Restorasyon Komisyonu’nun öncülüğünde kalede bulunan hamamların restorasyon çalışmalarına start verildi.

Projenin masraflarını ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu üstlenirken, projenin ilk aşamasında ABD merkezli Dünya Anıtlar Fonu’nun (WMF) da mali katkıda bulunacağı bildirildi.

Kaledeki yenileme çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Erbil Valisi Newzad Hadi, Erbil Kalesi’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak başta olmak üzere dünya ölçeğinde en önde gelen turistik alanlardan biri olmasını istediklerini belirtti.

Hadi, kalenin tümünün restorasyonu için mali desteğin gerekli olduğunu ifade etti.

8 bin yıl önce inşa edilen Erbil Kalesi, dünya genelinde halen kullanılmakta olan en eski yapılardan biri kabul ediliyor. Zeminden 30 metre yükseklikteki kalenin çevresindeki yerleşim bugünkü modern Erbil kentini oluşturuyor. Büyük İskender, Milattan Önce 331’de Pers Kralı III.Darius’u Erbil’in çevresindeki düzlükte yenilgiye uğratmıştı. Bu savaş Antik Çağın en ünlü mücadelelerinden biriydi. İslam dini bölgeye ulaştığında Erbil, Müslüman şairlerin, tarihçilerin ve bilim insanlarının yaşadığı bir kent haline gelerek Osmanlı döneminde kültürel ve idari merkezlerinden biri oldu.

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti olan Erbil, Ortadoğu’nun en canlı şehirlerinden biri olarak görülüyor.

Kale içindeki binaların çoğunun elektriği ve kanalizasyon sistemi yok.

Erbil Kalesi, bölgenin korunması için sağlanan 13 milyon dolarlık kamu fonunun temininin ardından 2010 yılında Irak’ın Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

2007 yılında Erbil Kalesi’nin Restorasyonu Komisyonu kuruldu. O zamandan beri UNESCO ve çeşitli yabancı kurumlar, bu komisyonla işbirliği yaparak Erbil ile kale çevresindeki yerleşimlerin rehabilitasyonu ve korunması için proje geliştiriyor. Kale çevresindeki bazı mahallelerin de restore edilmesi söz konusu. Bu derece büyük bir projeyi uygulayabilmek için kalede yaşayan nüfusun bölgeden taşınması gerekti. Komisyon, bugüne kadar bazı evlerin restorasyonunu tamamladı, bölge yönetim planı hazırladı ve kale eteğindeki alt mahallelerde tampon bölgeler oluşturdu. Kaledeki sistematik kazı çalışmaları 2013 yılında başladı. 2014 yılında ise Erbil Kalesi, Dünya Mirası Listesi’ne alındı.