Çin’den ABD’ye misilleme iddiası

Şu anda dünya genelinde nadir elementlerin üretimi Çin’in tekelinde.

HABER MERKEZİ

ABD’yle Çin arasında devam eden ticaret savaşında Washington yönetimin Huawei ürünlerini yasaklaması iki ülke arasındaki krize yeni bir boyut kazandırdı.

Huawei şirketini derinden sarsan bu hamleye karşılık Pekin yönetiminin, askeri ekipmanlarından, yüksek teknolojili tüketici elektroniğine kadar birçok alanda kullanılan 'nadir toprak elementleri' kozunu misilleme olarak kullanmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

Şu anda dünya genelinde nadir elementlerin üretimi Çin’in tekelinde.

Çin basınında yer alan haberlere göre, yakın zamanda Devlet Başkanı Şi Jinping’in nadir elementler tesisini ziyaret etmesi, ABD’ye misilleme olarak bu elementlerin ihracatına kısıtlama getirilebilir yönündeki spekülasyonları güçlendirdi.

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı 'Halkın Günlüğü' gazetesinin, "ABD, Çin’in misilleme yapma kapasitesini küçümseme" başlıklı yazısında şu ifadeler kullanıldı:

"Nadir elementler, Çin’in ABD’nin sebepsiz yere uyguladığı baskıya karşı koyması için karşı silah haline gelecek mi? ABD Çin’in ticaret savaşında kapasitesini hafife almamalıdır.”

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’ndan Çinli bir yetkili de devlet televizyonu CCTV’ye yaptığı açıklamada, "Çin'in gelişimini bastırmak isteyenler, ihraç edilen nadir elementlerle neler yapıldığını gördüklerinde mutlu olmayacaklar" dedi.

NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ NEDİR?

Nadir toprak elementleri, periyodik tabloda 17 adet kimyasal element olarak yer alıyor, 15 tanesi lantanit grubu ve ek olarak skandiyum ve itriyum.

Bu elementler askeri ekipmanlardan, yüksek teknolojili tüketici elektroniğine kadar birçok alanda kullanılıyor. Örneğin bir cep telefonunda 8 adet nadir toprak element kullanılıyor. Bir telefonda kullanılan nadir toprak element miktarı az olmasına rağmen kullanıcı sayısı hızla artıyor. Bu da nadir elementlerin son yıllarda önemini ciddi anlamda arttırdı.

Çin bugün nadir toprak elementleri piyasasına hakim konumda. Bu değerli hammaddelerin üretiminin neredeyse yüzde 97’si Pekin yönetiminin tekelinde bulunuyor.

ÇİN VE ABD'NİN SON TARİFE MİSİLLEMELERİ

ABD Başkanı Donald Trump 8 Mayıs'ta, 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini yüzde 25’e yükselttiğini duyurmuş, Çin de buna cevap olarak 60 milyar dolar değerindeki ABD mallarına yüzde 5 ila yüzde 25 ilave gümrük vergisi getirildiğini açıklamıştı.

Vergiler 1 Haziran'da yürürlüğe girecek. (Kaynak: Euronews)