Kara deliğin sıcaklığı tespit edildi

Bilim insanları, laboratuvar ortamında oluşturdukları bir yapay kara deliğin sıcaklığını tespit etmeyi başardı.

HABER MERKEZİ

Bilim insanları, laboratuvar ortamında oluşturdukları bir yapay kara deliğin sıcaklığını tespit etmeyi başardı.

Bilim insanları kara deliğin laboratuvarda nasıl üretilebileceğini tartıştı. Yapılan çalışmalarda araştırmacılar, bu ortamın ancak ultra soğuk rubidyum yardımıyla elde edilebileceğine kanaat getirdi.

Genel olarak bilmediğimiz ancak maddenin hallerinden bir tanesi olan Bose-Einstein yoğuşması haline getirilen rubidyum, bu sayede kuantum etkilerinin incelenebilmesine de imkan verdi.

Sistem bu haliyle Hawking'in teorisini doğruluyordu, ancak henüz kara deliğin sıcaklığının ölçülebilmesi neredeyse imkansızdı.

Hawking Radyasyonu olarak bilinen durum, bir kara deliğin yayması gereken teorik bir radyasyon miktarıydı. Kara deliklerin parçacık yaydığını ifade eden Hawking, yayılan parçacıkların kara delikte bir kütle kaybına da neden olacağını açıklamıştı.

Laboratuvar ortamında oluşturulan kara delikte de benzer bir durum ortaya çıkıyordu. Sonik kara delik, yayılımlar yapıyor ve bu yayılımlar sonucunda kütlesi azalıyordu. Bununla birlikte 'fonon' olarak adlandırılan ses dalgaları ortaya çıkıyordu.

Ortaya çıkan bu dalgaların ve yayılan parçacıklarla ilgili ölçümler yapan bilim insanları, kara deliğin sıcaklığını tahmin edebildi.

Buna göre kara deliğin sıcaklığı 1 kelvin derecenin 0,35 milyarda biriydi. (Kaynak: Futurism, Webtekno)