Polonya'da kadınlar kürtaj yasağına karşı grevde

Kadınlar, "Kara Pazartesi" adını verdikleri yürüyüşler kapsamında, başkent Varşova dahil birçok şehirde, siyah kıyafetleriyle sokağa çıktı.

Polonya'da kadınlar, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını protesto etmek için bugün greve gitti.

Kadınlar, "Kara Pazartesi" adını verdikleri yürüyüşler kapsamında, başkent Varşova dahil birçok şehirde, siyah kıyafetleriyle sokağa çıktı.

"Ağıt yakan" kadınlar, pankartlarıyla fotoğraflarını sosyal medyadan paylaştı.

Protestolara katılan kadınlar, iş ve okullarına gitmeyi, ev işleriyle ilgilenmeyi reddediyor.

Greve destek için bazı şirketler bugün ofislerini kapatırken, bazıları da kadın çalışanlarına eylemlere katılması için izin verdi.

Eylemciler, İzlanda'da 1975'te kadınlar tarafından gerçekleştirilen grevden ilham aldı.

Avrupa'nın en katı ülkelerinden

Polonya halihazırda Avrupa'nın en katı kürtaj yasalarından birine sahip.

Ülkede kürtaj bazı özel durumlar dışında kürtaj büyük oranda yasaklanmış durumda. Kürtaj yasağının istisnaları ise şöyle:

Kadının hayatının tehlikede olduğu durumlar

Fetüs için ciddi ve geri döndürülemez hasar yaratabilecek riskli durumlar

Hamileliğin tecavüz ya da ensest ilişki sonucunda olduğu durumlar. (Ancak bunun savcılık tarafından teyit edilmesi şart)

Polonya'da, yasadışı kürtajların sayısının yasal olanlara göre çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Yasal olarak bitirilen hamileliklerin sayısı 2 bin civarında. Yasadışı kürtaj sayısının ise 10 bin ile 150 bin arasında değiştiği düşünülüyor.

Tasarının yasalaşması halinde, kürtaj yaptırdığı ortaya çıkarılan kadınlar 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Kürtajı yapan doktorlar da, hapisle cezalandırılabilir.