İngiliz askerine 'İnsan haklarını çiğneme hakkı' verilecek

İngiltere Başbakanı, Afganistan ve Irak'taki İngiliz askerlerine yönelik açılabilecek olan insan hakları davalarına karşı önlem alacaklarını söyledi.

İngiliz Muhafazakar Parti'nin kongresinde konuşan İngiliz Savunma Bakanı Michael Fallon ile Başbakan Theresa May Afganistan ve Irak'taki İngiliz askerlerine yönelik açılabilecek olan insan hakları davalarına karşı önlem alacaklarını söyledi. 

Yapılan ortak açıklamada bu kararın, Afganistan ve Irak'taki İngiliz askerlerine yönelik 'can sıkıcı' ve 'yanlış' suçlamalarla daha fazla uğraşmamak için alındığı belirtildi. Açıklamada söz alan May, "Silahlı güçlerimiz dünyanın en iyileri ve bu hizmeti yerine getiren kadın ve erkekler bizleri güvende tutabilmek için büyük fedakarlıkta bulunuyorlar. Onlara minnetimizle ödeme yapacağız ve önceki savaşlarda hizmet edenlere yönelik can sıkıcı davalara son vereceğiz. Askerlerimize zarar veren iddialara neden olan bu endüstriye son vermeliyiz" diye konuştu.


Yeni düzenlemeyle, gelecekteki savaş hallerinde ya da savaş bölgelerine asker gönderilecekse İngiliz hükümeti, AİHS'nin yaşam hakkı ve özgürlük hakkını düzenleyen ikinci ve beşinci maddelerini askıya alabilecek.


2004 yılından bu yana İngiltere hükümetine Afganistan ve Irak'taki İngiliz askerlerinin yerel halka uyguladığı kötü muamelelerden ötürü açılmış binlerce dava bulunuyor. May'den önce görevde olan David Cameron da İngiliz askerlerini, birçoğu ABD öncülüğünde 2003'teki Irak işgalinden kaynaklanan davalara karşı koruyacağı sözünü vermişti.