Mesrur Barzani Türkmen temsilcileriyle görüştü

Yeni hükümet kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani, bugün Kürdistan Bölgesi’ndeki bileşenlerin temsilcileriyle bir araya gelecek.

K24 - ERBİL

Yeni hükümet kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’ndeki Türkmen partilerinin temsilcileriyle görüştü.

Mesrur Barzani başkanlığındaki heyet ilk önce, Kürdistan Parlamentosu’nda 4 sandalyesi bulunan 9 Türkmen partisinin temsilcisiyle bir araya geldi.

Görüşmeden sonra K24’e konuşan Türkmen Kalkınma Partisi Genel Başkanı Muhammed Sadeddin İlhanlı, “Mesrur Barzani’ye toplu olarak talebimizi ilettik ve kendileri de olumlu yanıt verdi” dedi.

Mesrur Barzani başbakanlığındaki hükümete tam destek verdiklerini kaydeden İlhanlı, “Bakan yardımcısı ve müsteşarlığının bize verilmesini istedik. Ayrıca müdürlüklerde de pay verilmesini istedik. Kürdistan Bölgesi temsilciliklerinde de temsilcimizin olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Parlamento Başkan Yardımcılığı makamı da Türkmenlerde bulunuyor.

Mesrur Barzani’nin bir sonraki görüşmesi, parlamentoda 1 sandalyesi bulunan Irak Türkmen Cephesi’yle oldu.

K24’e konuaşn Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Erbil Parlamenteri Aydın Maruf, “9’uncu Kürdistan Bölgesi Hükümeti kabinesini destekliyoruz. Bakanlıklarda ve Bakanlar Kurulu’nda katılımımız olmasını istiyoruz” dedi.

Öğleden sonra ise parlamentoda 3 sandalyeye sahip Hristiyan Ulusal Koalisyonu ile bir araya gelinecek.

Beytul Nehrin Partisi Genel Sekreteri Romyo Hekari ile görüşme gerçekleştirecek olan Mesrur Barzani, Asuri Hareketi ve Keldani - Asuri Halk Meclisi’yle bir araya gelerek, yeni kurulacak hükümette yer alacak bileşenlerin adaylarının CV’lerini sunulmasını isteyecek.

17 Haziran’da Süleymaniye’ye ziyarette bulunan Mesrur Barzani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi ve Kürdistan Demokrat Sosyalist Partisi’yle görüşmeler gerçekleştirmişti.