Nobel Barış Ödülü, Kolombiya Devlet Başkanı Santos'a

Santos, Kolombiya hükümetiyle FARC arasında yapılan barış anlaşmasının mimarıydı

Nobel Barış Ödülü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a verildi. Santos, Kolombiya hükümetiyle FARC arasında yapılan barış anlaşmasının mimarıydı.

Nobel Barış Ödülü'nü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos aldı. Santos'un Kolombiya'daki Devrimci Silahlı Güçler'le (FARC) barış anlaşması imzalayarak 52 yıllık savaşa son vermeyi başarmıştı.

Barış anlaşması Kolombiya'da geçtiğimiz günlerde yapılan referandumda kabul edilmese de Juan Manuel Santos barış arayışlarının devam edeceğini açıklamıştı. Nobel heyeti, barış için sarfedilen çabaların takdire şayan olduğunu ifade etti.

Barış anlaşmasının onaylanmaması nedeniyle ödülün İran'a gideceği tahmin edilse de Oslo Nobel Komitesi ödülü yine de Kolombiya Devlet Başkanı Manuel Santos'a layık gördü.

Barış ödülünün ardından Kolombiya halkının FARC'la yapılacak yeni bir anlaşma metnine daha sıcak bakacağı tahmin ediliyor. Referandumda reddedilen anlaşma metninde FARC savaşçılarının suçlarını itiraf etmeleri halinde ceza almayacak ve FARC üyelerine siyaset yolunun kolayca açılacak olmasından Kolombiyalılar hoşnut değildi.

FARC Barış istiyor

FARC tarafından da görüşmelere devam etme sinyali geldi. Örgütün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Kalplerimizdeki sevgi çok büyük. Sözlerimizle ve eylemlerimizle barışa ulaşabiliriz." ifadesine yer verildi.

FARC lideri Rodrigo Londono da referandumda barış anlaşmasına "hayır" çıkmasına rağmen örgütün barış arzusunun devam ettiğini belirtti.

"Timochenko" olarak bilinen Londono, "FARC, geleceği inşa etmek için sadece sözleri silah olarak kullanmaya olan niyetini tekrar etmektedir. Barış hayali kuran Kolombiya halkı bize güvensin, sonunda zafer barışın olacak" açıklamasını yaptı.

'Bu ödül barış sürecine katkı yapan tüm taraflara bir armağan'

Komite, Norveç'in başkenti Oslo'daki törende referandumdan çıkan sonuca rağmen, barış için sarfedilen çabaların takdire şayan olduğunun altını çizdi.

Açıklamada da şu ifadeler kullanıldı: "Bu yılki Barış Ödülü'ne, ülkesinde 50 yıldan uzun süren ve en az 220 bin kişinin yaşamını yitirmesine ve 6 milyon kişinin de yerlerinden olmasına neden olan iç savaşı sona erdirmek için kararlı bir biçimde çaba harcayan Devlet Başkanı Santos layık görüldü. Ödül, aynı zamanda  yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olarak görülmelidir" ifadeleri kullanıldı.

Nobel Komitesi Başkanı: Başka adaylar hakkında yorum yapmıyoruz

Öte yandan Nobel Komitesi Başkanı Kaci Kullmann Five, Santos'la birlikte FARC'ın 'Timochenko' adıyla anılan lideri Rodrigo Londono'ya Barış Ödülü verilmediği sorusuna yanıt vermekten kaçındı. Five, "Asla başka adaylar ve başka ihtimaller hakkında yorum yapmıyoruz" dedi.

Santos: Şaşkın ve müteşekkirim

Santos ise Nobel Barış Ödülü'nü kazanmasının ardından Komite’nin genel sekreteri aracılığı ile yaptığı ilk açıklamada ‘şaşkın ve müteşekkir’ olduğunu söyledi.

 Santos daha sonra ise Twitter adresinden bir açıklama yaparak ödülü, 'Bu savaşta mağdur olan Kolombiya halkı adına' kabul ettiğini belirtti.