Diyarbakır Barosu'nda Tahir Elçi'nin ardından ilk seçim

Diayrbakır Barosu Tahir Elçi'nin ardından ilk kez başkanlık seçimlerini gerçekleştirecek.

Diyarbakır Barosu bugün yönetim kurulu ve delege seçimleriyle yeni başkanını seçecek.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin geçen yıl 28 Kasım’da öldürülmesinin ardından  yeni başkanını seçmek için dün Cegerxwin Kültür Merkezi'nde toplandı. Tahir Elçi döneminde yönetim kurulu üyesi olan ve halen baroda başkan yardımcılığı görevini yürüten Ahmet Özmen ile Kürdistan'da uzun yıllardır avukatlık yapan Mesut Beştaş başkanlığa adaylıklarını koydu.

Dün, duygusal anların yaşandığı kurul, 28 Kasım 2015'te katledilen Diyarbakır Baro Başkannı Tahir Elçi ve trafik kazasında yaşamını yitiren Baro Yönetim Kurulu üyesi Avukat Önder Üngür ile genç yaşta kalp krizi geçirip hayatını kaybeden Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Emrullah Engin Akyürekli’ye adandı.
Baro Başkan Vekili ve yeni başkan adayı Ahmet Özmen de “Elçi sadece bir avukat bir baro başkanı değil, aynı zamanda gözaltında kaybedilen, tepelerine bomba yağdırılan, faili malum cinayet kurbanlarının adalet mücadelesinde simge bir insan hakları savunucusuydu” dedi.
Konuşmaların ardından Elçi’nin yaşamını ve baronun 2 yıllık dönemde yaptığı faaliyetlere ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı. Elçi’nin sinevizyon gösteriminde avukatlar gözyaşlarını tutamadı.
Bugün gerçekleştiriliecek seçimlerle yeni başkan belirlenecek.