Diyarbakır Barosu'nun yeni başkanı Ahmet Özmen oldu

Tahir Elçi’nin ölümünün ardından ilk kez başkan seçildi

Diyarbakır Sur İlçesi’nde geçen yıl Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından Diyarbakır Barosu, 45’nci Olağan Genel Kurulu’nu düzenledi. Yapılan seçim sonucunda Ahmet Özmen, 33 oy farkla yeni baro başkanı oldu.

Merkez Kayapınar İlçesi’nde bulanan Cegerxwin Kültür Merkezi’nde yapılan ve 2 günden bu yana devam eden kongrede, Tahir Elçi’nin yardımcısı Ahmet Özmen ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın eşi Av. Mesut Beştaş, başkanlık için yarıştı.

Olağan genel kurulda Diyarbakır Barosu’na üye olan bin 13 avukat oy kullandı. Seçimlerde baro üyesi olan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de oy kullandı.

Yeni başkan Ahmet Özmen ise, "Biz yeni bir başkan seçmedik, Tahir Elçi, ebediyete kadar Diyarbakır Barosu Başkanı olarak kalacaktır" dedi.

Türkan Elçi'den ilk yorum

Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ise Diyarbakır Barosu'nun yeni başkanı için sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayarak Ahmet Özmen'i tebrik Etti. Elçi, "Eşim Tahir Elçi'den sonra baro başkanlığına seçilen Ahmet Özmen'i tebrik ediyorum.Hukuka ve adalete olan inancımızı kaybetmeyeceğiz” ifadesini kullandı.