İşte dünyanın en az nüfusa sahip ülkeleri

Dünyada 27 kişilik nüfusa sahip ülkeler ile 10 bine yakın nüfusu bulunan ülkeler bulunuyor.

HABER MERKEZİ

Dünyada 27 kişilik nüfusa sahip ülkeler ile 10 bine yakın nüfusu bulunan ülkeler bulunuyor.

İşte o ülkeler:

NAURU

İlk sırada Nauru bulunmakta. Avustralya'nın kuzeydoğusunda bulunan bu ülkenin nüfusu ise 10 bin.

MONTSERRAT

İkinci sırada nüfusu 4 bin ile 6 bin arasında değişen Montserrat bulunuyor. Nüfusun değişmesinin nedeni ise çevrede bulunan volkanlar. ‘Sarp Dağ’ anlamına gelen Montserrat'ı 1492 yılında Kristof Kolomb keşfetmiş.

SAINT HELENA

Saint Helena, Atlas Okyanusu'nun güneyinde bulunan bu volkanik tabanlı ada Birleşik Krallık'a bağlı. İlk kez 1502 yılında denizciler tarafından keşfedildiğinde Saint Helena'da hiçbir yaşam izine rastlanmamış. En son 2008'de yapılan seçime göre nüfusu 4 bin 255. Yüzyıllar boyunca denizciler için büyük önem taşıyan bu ada sürgün amacıyla da kullanılıyordu. Adaya sürgün edilen kişilerden en ünlüsü ise Napolyon'dur.

FALKLAND ADALARI

Güney Atlas Okyanusu'nda Patagonya'nın 480 kilometre doğusunda bulunan Falkland takımadaları 776 küçük adadan meydana geliyor. İçişlerinde serbest olsa da dışişlerinde ve savunmada Birleşik Krallık'a bağlı olan bu ülkenin nüfusu 2012’de yapılan tahmine göre 2 bin 932'dir. Halkın koyunculuk ve balık avcılığı ile uğraştığı bu ülkenin ilk kez 1600 yılı civarlarında Hollanda asıllı Sebald de Weert tarafından keşfedildiği söyleniyor.

NIUE

Güney Pasifik'te bulunan ve adalardan oluşan Niue, dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden bir diğeri. Sahip olduğu doğal ortamıyla dikkat çeken Niue'ye ulaşım oldukça zor. Fakat Yeni Zelanda ya da Avustralya üzerinden aktarma yapmak mümkün. 2016'da yapılan tahminlere göre nüfusu bin 624 olan Niue, 18’inci yüzyılın üçüncü çeyreğinde James Cook tarafından keşfedilmiş.

TOKELAU

Sadece bin 411 kişilik nüfusa sahip olan Tokelau, Büyük Okyanus'ta Yeni Zellanda'ya bağımlı bir ada ülkesidir. 1948’de kurulan bu ülke Monarşi sistemiyle yönetiliyor.

VATİKAN

Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan'ın ülke mi yoksa şehir mi olduğu konusunda birçok farklı fikir mevcut. Çünkü Vatikan aslında İtalya'nın Roma şehrinde bulunuyor. Nüfusu ise 500 civarındadır. Bu rakam turistler hesaba katıldığında bin 500'ü buluyor.

PITCAIRN ADALARI

Hawaii'ye 3 bin 500 kilometre uzaklıkta olan Pitcairn Adaları, Pasifik Okyanusu'nda çok küçük bir topluluktan oluşuyor. En eski yerleşim izleri 11’inci yüzyılı gösteren Pitcairn'in nüfusu sadece 50. Adada sadece korsanlar yaşarken 1808 yılında balina avcıları Pitcairn'e denk gelmiş ve bu küçük ada kıtalararası sefer yapan gemiler için bir liman haline dönüşmüş.

SEALAND

Sealand'in nüfusu ise sadece 27. 550 metrekarelik alana sahip olan Sealand, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarını önlemek için İngiltere tarafından deniz kalesi olarak inşa edilmiş. Resmi dili İngilizce olan Sealand'ın para birimi ise Sealand Doları’dır. (Kaynak: Biletall Blog, NTV)