Sistani’den Irak çağrısı

Irak'ın Şii dini lideri Ali Sistani, Irak’ta güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddet kullanmaması konusunda uyarıda bulundu.

HABER MERKEZİ

Irak'ın Şii dini lideri Ali Sistani, Irak’ta güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddet kullanmaması konusunda uyarıda bulundu.

Ali Sistani'nin Kerbela'daki Temsilcisi Seyyid Ahmed es-Safi, cuma hutbesi sonrası dini merciinin hükümet karşıtı gösterilere dair siyasi mesajını okudu.

Sistani, mesajında Bağdat ve ülkenin güney kentlerinde "yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu" nedeniyle devam eden gösterilere karşı Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi'ye "gerçek reform" yapma çağrısında bulundu.

Söz konusu mesajda, Sisteni’nin şu ifadeleri yer aldı:

"Üç başkanlık, gerçek reform yolunda açık ve somut adımlar atmalı. Hükümet, vatandaşların sorunlarını gidermek, iş fırsatları yaratmak ve kamu mallarında israf yapanların adalete teslim edilmesi gibi temel görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür."

YARGI VE DENETLEME KURUMLARINA ÇAĞRI

Ülkede yaşananlar karşısında en büyük sorumluluğun parlamentoda bulunduğunu dile getiren Sistani, hükümeti oluşturan meclisteki iki büyük koalisyon (Sairun ve Fetih) vizyonunu değiştirmezse hiçbir somut reformun gerçekleşemeyeceğini savundu.

Sistani, ayrıca yolsuzluklardan sorumlu devlet yetkililerinin üzerine gidilmesi için yüksek yargı ve diğer denetleme kurumlarını da göreve çağırdı.

Sistani, Irak’ta güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddet kullanmaması gerektiği uyarısında da bulundu.

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde 1 Ekim'den bu yana "yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu" nedeniyle düzenlenen gösterilerde 42 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 bin 500 kişi yaralandı.