Af Örgütü’nün ‘Savaş suçudur’ raporuna Ankara’dan yanıt

Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonunda savaş suçu işlendiğine dair raporuna Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Mesnetsiz iddiaları reddediyoruz” yanıtını verdi.

HABER MERKEZİ

Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonunda savaş suçu işlendiğine dair raporuna Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Mesnetsiz iddiaları reddediyoruz” yanıtını verdi.

Ankara’dan yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin raporundaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz. Söz konusu asılsız iddiaları, Suriye’den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz” denildi.

Açıklamada, “operasyonun hem Türkiye’nin ulusal güvenliğini, hem de izlediği ayrılıkçı gündemle Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden terör örgütü PYD/YPG’ye karşı yürütülen bir terörle mücadele operasyonu olduğu” ifadelerine yer verildi.

AF ÖRGÜTÜ RAPORU

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Türk ordusunun ve desteklediği Suriyeli silahlı grupların operasyonlarının, hukuka aykırı bir şekilde sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığı, bunun da ciddi ihlaller ve savaş suçu teşkil ettiği belirtilmişti.

Diğer yandan Birleşmiş Milletler (BM) kimyasal silah müfettişleri hafta başında Türk güçlerinin beyaz fosfor kullandığı iddialarına ilişkin bilgi topladıklarını duyurmuştu.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) cuma sabahı yaptığı açıklamada kullanılması yasak olan kimyasal silahların kullanıldığı iddialarından haberdar olduklarını ve bu silahların olası kullanımı konusunda bilgi topladıklarını aktarmıştı.  

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı ve eski Türkiye raportörü Kati Piri de operasyonda savaş suçu işlendiğini söylemişti.