Bağdat’ta kritik gelişme: Sadr muhalefete geçti

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es Sadr’a bağlı, parlamentonun en büyük grubu Sairun Koalisyonu, muhalefete geçtiğini ve göstericilerin talepleri yerine getirilene kadar tüm grup milletvekillerinin mecliste oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.

K24 - BAĞDAT

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es Sadr’a bağlı, parlamentonun en büyük grubu Sairun Koalisyonu, muhalefete geçtiğini ve göstericilerin talepleri yerine getirilene kadar tüm grup milletvekillerinin parlamentoda oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Sairun Koalisyonu milletvekilleri, devam eden hükümet karşıtı gösterilerden dolayı Bağdat’ta basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Sairun Koalisyonu Grup Başkanı Nebil Tarfi, parlamentoda resmi olarak muhalefete geçtiklerini bildirdi.

Tarfi, hükümetin, göstericilerin taleplerini yerine getirene kadar tüm grup milletvekillerinin parlamentoda oturma eylemine başlayacaklarını da söyledi.

Mukteda es-Sadr, ülkede yaşanan gösterilere karşı bugün yaptığı yazılı açıklamada, siyasetçilerin hükümeti istifaya zorlamasını istedi.

Sairun Koalisyonu, 329 milletvekili bulunan Irak Parlamentosu’nda 54 sandalye ile en büyük grubu oluşturuyor.

Irak Parlamnetosu’nda daha önce de Şii lider Ammar el-Hekim’e bağlı Ulusal Hikmet Akımı milletvekilleri gösteriler nedeniyle muhalefete geçmişti.

Irak'ta geçen yıl yapılan genel seçimlerin kesin sonuçlarına göre, Sadr'ın desteklediği Sairun Koalisyonu birinci çıkmıştı.

GÖSTERİLERDE ÖLÜ SAYISI 63’E ÇIKTI

Irak'taki hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, şimdiye kadar ölü sayısı 63'e yükseldi.

Irak’ta 1 Ekim’de başlayan gösterilere, Erbain törenleri nedeniyle ara verilmişti.

Cuma günü sabah saatlerinden itibaren başta başkent Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney vilayetlerinde yeniden başlayan gösterilerde protestocular hükümetin istifası ve yolsuzluklarla anılan rejimin reformu taleplerini seslendirdi.

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Cuma günü yeniden başlayan gösterilerde Bağdat'ta 10, Meysan'da 14, Zikar'da 15, Basra'da 7, Musenna'da 1, Babil'de 4 ve Divaniyye'de de 4 kişi hayatını kaybetti. Böylece gösterilerdeki toplam ölü sayısı 63'e yükseldi" denildi.

Açıklamada, söz konusu gösterilerde aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu yaralı sayısının ise 2 bin 592'e çıktığı belirtildi.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor.1 Ekim'de başlayan gösterilere Erbain törenleri nedeniyle ara veren eylemciler, dün tekrar gösterilerine başladı. Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi de yaralandı.