Kerbela karıştı!

Irak’ın Kerbela kentindeki protestolarda güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu en az 20 kişi öldü, 865 kişi yaralandı, güneyde Nasıriye kentinde düzenlenen protestolarda ise üç kişinin öldüğü açıklandı.

HABER MERKEZİ

Irak’ın Kerbela kentindeki protestolarda güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu en az 20 kişi öldü, 865 kişi yaralandı, güneyde Nasıriye kentinde düzenlenen protestolarda ise üç kişinin öldüğü açıklandı.

Irak’taki ikinci protesto dalgasıyla beraber, 1 Ekim’den bu yana protestolardaki ölü sayısı 253’e çıktı.  Reuters ajansının aktardığına göre, güvenlik güçleri Bağdat’ta bir üniversiteye gaz bombası attı, lise öğrencileri ise coplarla darp edildi.

SADR’DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA TEPKİ

Irak’ta iktidardaki koalisyonun lideri olan Şii din adamı Mukteda Sadr, hükümetin Bağdat’ta süren gösterilerden dolayı aldığı sokağa çıkma yasağı kararına meydan okunması çağrısı yaptı.

Sadr, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bağdat’ın her yerini Tahrir Meydanı’na çevirin. Sokağa çıkma yasağına meydan okumak yiğitlerin işidir.” ifadesini kullandı.

Bağdat Operasyonlar Komutanlığı, süren hükümet karşıtı gösterilerden dolayı başkentte 00.00-06.00 arası sokağa çıkmayı yasakladığını duyurdu.

BARO VE İŞÇİ SENDİKALARINDADN PROTESTOLARA DESTEK

Irak’ta baro ve işçi sendikaları konfederasyonu hükümet karşıtı protestolara katılacağını duyurdu. Baro Başkanı Ziya es-Sadi yaptığı yazılı açıklamada, Baro Meclisi’nin Irak’taki tüm avukatlara çarşamba ile gelecek pazartesi arasındaki tüm davalara girmemeleri çağrısı yapmak konusunda karar aldığını belirtti.

Baroya bağlı avukatların oluşturduğu komisyonların, tutuklanan ve gözaltına alınan protestocuların davalarını takip edeceği belirtildi.

Öte yandan Irak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Settar Denbus Berrak da yayımladığı yazılı mesajında “Konfederasyon göstericilerin meşru taleplerini desteklediği ve onların yanında yer aldığını duyurmaktadır” ifadelerini kullandı.

Protestocuların isteklerinin konfederasyonun talepleri olduğuna dikkati çeken Berrak, bundan vazgeçmeyeceklerini belirterek, yetkili makamlara taleplerin derhal yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca ülkedeki iki eğitim sendikası bugün yaptıkları açıklamalarda, “Kuzey Irak dışında ülke çapında 4 günlük grev ilan ettiklerini” duyurdu. Bir süredir sosyal medyadan sendikalara yapılan çağrılarda aktivistler hükümetin istifaya zorlanmasını ve yolsuzluklarla suçlanan siyasi rejimin düşmesi için grev ilan edilmesini istiyordu.