CENEVRE - ENKS heyeti ABD’li yetkililerle bir araya geldi

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden (ENKS) Kamuran Haco, İbrahim Biro ve Ebdilhekim Beşar, Suriye Anayasa Komitesi toplantısı çerçevesinde İsviçre’nin Cenevre kentine gitti.

K24 - CENEVRE

ENKS heyeti, İsviçre’nin Cenevre kentinde ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joel Rayburn’le bir araya gelerek, Suriye’deki gelişmeleri ele aldı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden (ENKS) Kamiran Haco, İbrahim Biro ve Ebdilhekim Beşar, Suriye Anayasa Komitesi toplantısı çerçevesinde İsviçre’nin Cenevre kentine gitti.

ENKS heyeti burada ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joel Rayburn’le bir araya geldi.

Söz konusu görüşmeyle ilgili K24’e bilgi veren ENKS'nin Suriye Muhalifler Koalisyonu içerisindeki temsilcisi Ebdilhekim Beşar, toplantıda Suriye krizinin çözümü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı ve ABD’nin Şam rejimine yönelik baskısının devam etmesi gibi konuların konuşulduğunu söyledi.

Toplantıda her iki tarafın da aynı fikirde olduğunu ifade eden Beşar, Rojava’daki gelişmelerin siyasi yollarla çözüme kavuşabileceğinin ve askeri seçeneklerden uzak kalınmasının altını çizdi.

Beşar, Rojava ve Suriye’de sorunların çözümü için atılacak adımlara Roj Peşmergelerinin ve ENKS’nin de katılması gerektiğine dikkat çekerek, PKK’nin Rojava’da Kürtlerle ilgili verilecek kararlara karışmaması gerektiğini söyledi.

Ebdilhekim Beşar, “Bu toplantıda ENKS heyeti olarak Suriye’deki siyasi krizin çözüme kavuşturulması, BMGK’nin 2254 sayılı kararı, Kürtlerin haklarının yasal olarak garantiye alınması ve komşu ülkelerle iyi ilişkilerin korunması konularını konuştuk” dedi.

ENKS heyeti dün akşam da Japonya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelmişti. Söz konusu görüşmede Japonya’nın Kürtlerin yasal haklarının korunması yönündeki desteği ve Rojava’dan Kürdistan Bölgesi’ne göç eden Kürtlere destek sunma konularının konuşulduğu ifade edildi.

SURİYE ANAYASA KOMİTESİ TOPLANTISI BAŞLADI

İsviçre'nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantısı, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in açılış konuşmasıyla başladı.

Pedersen, "Rejim ve muhalefetin üyeleri burada yüz yüze oturuyor. Bu tarihi bir an" dedi.

Sivil toplumun 50 üyesinin iki heyet arasında salonda hazır bulunduğunu belirten Pedersen, bu kişilerin farklı din, bölge ve deneyimlerden gelmesinin sürece büyük katkıda bulunacağını söyledi.

KOMİTE'NİN YAPISI

26 Eylül'de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres imzalı belgede ilan edilen prosedür kurallarına göre, komite, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor.

Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve rejim, muhalefet heyeti ile sivil toplum temsilcileri olmak üzere üç gruptan oluşuyor. Küçük yapı ise üç listeden seçilen onbeşer kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75'inin evet oyu gerekiyor.

Komitenin yapısıyla ilgili en dikkati çeken husus ise iki eşbaşkana sahip olması.

ENKS’nin de içerisinde yer aldığı Muhaliflerin eşbaşkanlığını Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Hadi El Bahra, rejimin eşbaşkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari üstleniyor.

Rejim ve muhalefetin, Türkiye, Rusya ve İran ile istişare ederek oluşturduğu ellişer kişi, nispeten kısa süre içinde belirlenmiş, ancak son liste, Beşar Esad rejiminin engeline takılmıştı. Rejim, sivil ve nispeten tarafsız görülebilecek adayların isimlerini bildirmek yerine üst düzey kamu kurumu yöneticileri gibi şahısların listeye girmesinde ısrarcı olmuştu.

ENKS heyeti Japonya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi
ENKS heyeti Japonya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi