BM: Komite, çatışmaları sonlandıracak önemli bir aşama

İstanbul’da 6’ncı kez düzenlenen Uluslararası Arabuluculuk Konferansı’na katılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün ilk toplantısını Cenevre'de gerçekleştiren Suriye Anayasa Komitesi'nin toplanmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

BM Genel Sekreteri Guterres, Suriye Anayasa Komitesi'nin çatışmaları bitirebilecek önemli bir aşama olduğunu söyledi. 

İstanbul’da 6’ncı kez düzenlenen Uluslararası Arabuluculuk Konferansı’na katılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün ilk toplantısını Cenevre'de gerçekleştiren Suriye Anayasa Komitesi'nin toplanmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Suriye’deki savaşta sivillerin ağır bedeller ödediğini dile getiren Guterres, Suriye krizinin çözümünde atılacak diplomatik adımların önemine dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri Cenevre'de toplanan komite için, "Devam eden bir çatışmaya dair, siyasi çözümün önemini net biçimde ortaya koyan daha iyi bir örnek olamaz” ifadesini kullanarak, "Bunun, Suriye halkının trajik dönemini sona erdirecek siyasi çözümün ilk adımı olmasını umuyorum” dedi.

Guterres, komite çalışmalarından çıkacak sonucun savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalanların topraklarına güvenli şekilde dönmelerine imkan sağlamasını dilediğini de sözlerine ekledi.

KOMİTE İKİNCİ TOPLANTISINI YAPTI

İsviçre'nin Cenevre kentinde çarşamba günü toplanan Suriye Anayasa Komitesi çalışmalarına bugün de devam edildi.

Bugünkü toplantıda rejim, muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 200 kişilik anayasa komitesi üyeleri tanıştı. İlk aşamada 45 kişilik bir grup yeni anayasanın çerçevesini belirlemek üzere faaliyetlere başlayacak.

Muhalefet yeni bir anayasa hazırlanması gerektiğini belirtirken, Şam rejimini temsilen komitede yer alanlar mevcut anayasada değişikliklere gidilebileceğini savunuyor.

KOMİTE'NİN YAPISI

26 Eylül'de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres imzalı belgede ilan edilen prosedür kurallarına göre, komite, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor.

Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve rejim, muhalefet heyeti ile sivil toplum temsilcileri olmak üzere üç gruptan oluşuyor. Küçük yapı ise üç listeden seçilen onbeşer kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75'inin evet oyu gerekiyor.

Komitenin yapısıyla ilgili en dikkati çeken husus ise iki eşbaşkana sahip olması.

ENKS’nin de içerisinde yer aldığı Muhaliflerin eşbaşkanlığını Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Hadi El Bahra, rejimin eşbaşkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari üstleniyor.

Rejim ve muhalefetin, Türkiye, Rusya ve İran ile istişare ederek oluşturduğu ellişer kişi, nispeten kısa süre içinde belirlenmiş, ancak son liste, Beşar Esad rejiminin engeline takılmıştı. Rejim, sivil ve nispeten tarafsız görülebilecek adayların isimlerini bildirmek yerine üst düzey kamu kurumu yöneticileri gibi şahısların listeye girmesinde ısrarcı olmuştu.