Göstericilerin kalesine yeni isim: Uhud Dağı

Irak’taki protestoların simgesi haline gelen ‘Türk restoranı’, protestocular arasında efsanevi bir yer haline gelirken birkaç isimle anılmaya başlandı.

HABER MERKEZİ

Irak’taki protestoların simgesi haline gelen ‘Türk restoranı’, protestocular arasında efsanevi bir yer haline gelirken birkaç isimle anılmaya başlandı.

Protestocular tarafından ‘Uhud Dağı’ olarak adlandırılan Türk Restoranı, Bağdat'ın Rusafa tarafındaki Tahrir Meydanı’ndan başlayan ve Dicle Nehri’nin el-Karh tarafındaki diğer yakasında biten Cumhuriyet köprüsünün yanında bulunuyor.

Vaktiyle Bağdat'ın en iyi restoranlarından bir olan 14 katlı restoran, yaklaşık 20 yıl burada hizmet verdi. Ancak 2003 yılında ABD güçlerinin Bağdat'a müdahalesi sırasında roket güdümlü el bombalarıyla lokantanın vurulmasının ardından bina terk edildi.

Restoranın çok katlı olması, Bağdat’ın hem Rusafa hem el-Karh tarafını hem de Tahrir Meydanı’nı doğrudan izleme fırsatı sağlıyor. Bu nedenle restoran, 25 Şubat 2011’de eski Irak Başbakanı Nuri Maliki hükümetine karşı yoğun bir şekilde başlatılan protesto gösterilerinden bu yana güvenlik güçlerinin protestocuların hareketlerini takip etmeleri için konuşlandığı en önemli ve stratejik yer haline geldi.

GÖSTERİCİLER BİNAYI KONTROL ALTINA ALDI

Restoranın konumu, güvenlik güçlerinin göstericileri izlemesine ve göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermi kullanarak Yeşil Bölge'ye geçmelerini engellemelerine olanak sağlıyor. Bu nedenle gösterilere katılan eylemciler, bu kez dikkatli davranarak 25 Ekim’de başlayan ikinci protesto dalgasında binlerce protestocuyla binayı kontrol altına aldı.

Restoranın bulunduğu otel, protestoların en ünlü simgelerinden ve protesto alanlarından biri haline geldi. Güvenlik güçleri birkaç kez girmeyi denese de binanın kontrolü göstericilerde kalırken, Türk restoranı protestocuların ilk savunma hattı oldu.

UHUD DAĞI’NIN İSLAM TARİHİNDEKİ ÖNEMİ

Bina günden güne protestocular arasında efsanevi bir yer haline gelirken birkaç isimle anılmaya başlandı. Bu isimlerden biri ‘Uhud Dağı’. İsim, İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Uhud Savaşı’nda Müslümanların konuşlandığı Uhud Dağı’ndan esinlenildi.

Aynı şekilde Salı günü Tahrir Meydanı’nda göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ölen Safa es-Seray adlı eylemcinin annesinin adına atıfla “Senva’nın oğulları” ismi de burası için kullanılıyor.