Clinton ile Trump canlı yayında son kez kozlarını paylaştı

ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. Başkanlık Seçimleri öncesi son kez kameraların karşısına geçen başkan adayları Clinton ve Trump'ın birbirlerine hakaretlerde bulunması dikkati çekti.

ABD'de başkanlık seçimlerine haftalar kala Demokratların adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçilerin adayı iş adamı Donald Trump, karşı karşıya geldikleri son canlı televizyon programında birbirlerine sıkça ağır hakaretlerde bulundu.

Clinton'un, kadınlarla ilgili "müstehcen" ve "kaba" sözleri ortaya çıkan rakibini eleştirmesi, Trump'ın ise seçimlere hile karışabileceğini, bu nedenle sonuçları kabul etmeyebileceğini söylemesi dikkat çekti.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. Başkanlık Seçimleri öncesi Clinton ile Trump, Las Vegas - Nevada Üniversitesinde son kez canlı yayında kozlarını paylaştı.

Daha önceki canlı yayınların aksine, bu münazarada taraflar birbirleriyle tokalaşmadan yerlerine geçti.

Zaman zaman gergin anların yaşandığı ve adayların sıkça birbirlerine ağır hakaretlerde bulunduğu münazara 1,5 saat sürdü. Oldukça sert geçen tartışmada, ülke güvenliğinden ekonomiye, dış politikadan adayların medyaya sızan ses kayıtları ve elektronik postalarına kadar farklı konular ele alındı.

"Seçimlere hile karışabilir"

"Seçim sonuçlarını kabul edecek misiniz?" sorusu üzerine Trump, 8 Kasım'da seçimleri Clinton'a karşı kaybederse sonuçları kabul edeceğini söylemek için henüz erken olduğunu ve bu konuda merak uyandıracağını dile getirdi.

Trump, "Seçimlere hile karışabilir. Sonuçları kabul etmeyebilirim." dedi. Clinton ise Trump'ın kaybettiği her yarışta aynı argümanı kullandığını belirtti.

Clinton, adayların seçim sonuçlarını kabullenmesinin ABD demokrasisinin temel taşlarından biri olduğunu kaydederek, "Trump korkunç." diye konuştu.

"Sen Putin'in bir kuklasısın"

Clinton'un aleyhinde Wikileaks dolayısıyla yayınlanan belgeler konuşuldu. Bunun üzerine Clinton, Rusya'nın ABD seçimlerini sabote etmek için devreye girdiğini ve Trump'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir kuklası olduğunu ileri sürdü.

"İran size teşekkür mektubu yollayacak"

Dış politika tartışması esnasında, Clinton ile Trump'a Musul operasyonu hakkında sorular yöneltildi.

Obama'nın Irak politikasını sert bir dille eleştiren Trump, "Irak'ı İran'a teslim ettiniz. İran uzun zamandan beri bunu istiyordu. Size yakında teşekkür mektubu yollayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Trump'ın, Obama dönemine yönelik "Obama rejimi" nitelemesi de dikkat çeken ifadelerinden biriydi.

Göçmen konusu

Clinton, "Trump gibi insanlar göçmenlerden şikayet ederler fakat kendi inşaatlarında, binalarında ise onları sömürürler. Bununla yetinmeyip onları ülkeden kovmakla tehdit ederler." diyerek rakibini eleştirdi.

Münazarayı çok sayıda kişi stüdyoda izledi. Önceki canlı yayınların aksine, Clinton ile Trump ailelerinin el sıkışmadığı görüldü.