SON DURUM - Petrol kuyularına giden yollar kapatıldı

Irak'ta hükümet karşıtı protestolar düzenleyen göstericiler, ülkenin güneyindeki petrol kuyularına giden yolları trafiğe kapattı.

HABER MERKEZİ

Irak'ta hükümet karşıtı protestolar düzenleyen göstericiler, ülkenin güneyindeki petrol kuyularına giden yolları trafiğe kapattı.

Iraklı aktivist Nasr el-Esedi, yaptığı açıklamada, "Yüzlerce gösterici Misan vilayetinin Meşru bölgesinde bulunan petrol kuyularına giden ana yolu trafiğe kapattı. Ayrıca petrol şirket çalışanlarının işe gitmesini engelledi" ifadelerini kullandı.

Esedi, yol kapatmalarının başkent Bağdat ile Basra ve Zikar vilayetlerinde başlatılan sivil itaatsizlik eyleminin bir parçası olduğunu söyledi.

Irak'ın başka bir güney vilayeti olan Vasıt'taki bir başka aktivist Kerim Hatım da göstericilerin vilayet merkezinde yolları trafiğe kapattığını aktardı.

Bağdat ve diğer bazı vilayetlerdeki göstericiler, bu sabah yolları trafiğe kapattıklarını ve sivil itaatsizlik eylemine başladıklarını duyurmuştu.

KADIN AKTİVİST KAÇIRILDI

Öte yandan, başkent Bağdat'ta gösterilere destek veren bir kadın aktivistin kaçırıldığı belirtildi.

Bağdat'ın Tahrir Meydanı'ndaki hükümet karşıtı gösterileri organize eden aktivistlerden Hazım eş-Şemeri, yaptığı açıklamada, yaralanan göstericilere ilk yardım müdahalesinde bulunan kadın aktivist Saba el-Mehdavi'nin, gece gösterilerin ardından başkentin güneyindeki evine dönerken kimliği bilinmeyen silahlı kişilerce kaçırıldığını ifade etti.

Mehdavi'nin kaçırıldığı haberinin öğrenilmesi üzerine, Iraklı eylemciler sosyal medya üzerinden "Saba Mehdavi'ye Özgürlük" ve "Saba Nerede" etiketleriyle duruma tepki göstererek kadın aktivistin akıbetinden hükümetin sorumlu olduğu belirtti.

Irak'ta geçen yıl düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere öncülük eden Basra'daki aktivistler, kimliği bilinmeyen kişilerce kaçırılıp öldürülmüştü.

IRAK’TAKİ GÖSTERİLER

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim'de tekrar başladı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde, ekim ayının başından bu yana 200'den fazla kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler (BM) ise Irak'ta protestoların başlamasından bu yana 229 göstericinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.