Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ikinci turu başladı

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ikinci turu, 45 kişilik yazım kurulunun ilk toplantısıyla başladı.

HABER MERKEZİ

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ikinci turu, 45 kişilik yazım kurulunun ilk toplantısıyla başladı.

Komitenin üçüncü günü oturumları saat 17.00'de sona erdi.

Anayasa Komitesi'nin muhalif Eşbaşkanı Hadi Bahra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bahra, bugün yapılan toplantının iyi geçtiğini belirterek, yeni anayasanın oluşumuna ilişkin izlenecek metot ve toplantı gündemi hakkında yazım kurulundaki tüm tarafların konsensüse vardığını aktardı.

1920'den bu yana Suriye'deki tüm anayasaların masaya yatırılacağını belirten Bahra, yeni bir taslak oluşturacaklarını belirtti.

Bahra, toplantılarda Suriye'deki geçmiş anayasaları ve mevcut ile gelecekteki ihtiyaçları ele alacaklarını ifade ederek, "Bu, Suriye halkı için en önemli konudur. Yaşayan her vatandaşı ilgilendiriyor" diye konuştu.

Suriye'deki tutukluların serbest bırakılma çağrılarına ilişkin bir soru üzerine Bahra, "Suriye'nin tamamında genel bir ateşkes ve tutukluların serbest bırakılması arayışındayız. Fakat bu konu Anayasa Komitesi'nin ana işi değildir" ifadelerini kullandı. 

Bahra, hafta sonuna kadar yapacakları toplantılarda, 45 kişilik yazım kurulunun bir sonraki turdaki gündem maddelerini de belirleyeceklerini kaydetti. 

TOPLANTILARIN İLK BÖLÜMÜ CUMA SONA ERMİŞTİ

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, 150 üyenin katılımıyla geçen çarşamba günü başlayan ve cuma günü sona eren Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ilk bölümünün ardından yaptığı açıklamada, "Bugün toplantıya son vermeden önce, anayasa yazım kurulunun 45 üyesi konusunda anlaşmaya vardık. 45 kişilik kurul pazartesi burada toplanacak. Dolayısıyla pazartesi günü çalışmalar devam edecek" diye konuşmuştu.

SURİYE ANAYASA KOMİTESİ’NİN HAZIRLANMASI

26 Eylül'de Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres imzalı belgede ilan edilen prosedür kurallarına göre, komite, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor.

Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve rejim, muhalefet heyeti ile sivil toplum temsilcileri olmak üzere üç gruptan oluşuyor. Küçük yapı ise üç listeden seçilen onbeşer kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

30 Ekim’de Cenevre’de başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantısına toplamdan 150 temsilci katılıyor. 150 kişilik üyenin toplantısı yarın sona eriyor. Daha sonra bu 150 kişiden 45 kişi seçilecek.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75'inin evet oyu gerekiyor.

Komitenin yapısıyla ilgili en dikkati çeken husus ise iki eşbaşkana sahip olması.

Rejim ve muhalefetin, Türkiye, Rusya ve İran ile istişare ederek oluşturduğu ellişer kişi, nispeten kısa süre içinde belirlenmiş, ancak son liste, Esad rejiminin engeline takılmıştı. Rejim, sivil ve nispeten tarafsız görülebilecek adayların isimlerini bildirmek yerine üst düzey kamu kurumu yöneticileri gibi şahısların listeye girmesinde ısrarcı olmuştu.

ENKS’nin de içerisinde yer aldığı Muhaliflerin eşbaşkanlığını Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Hadi El Bahra, rejimin eşbaşkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari üstleniyor.

Muhalefetin içerisinde yer alan ENKS’den Dr. Abdulhakim Beşar ve Kamuran Haco katılıyor.

Demokratik Birlik Partisi’nden (PYD) ise kimse davet edilmemişti.