Ruhani: İran, tarihi sınavı başarıyla geçti

İran devlet medyasında yer alan habere göre Hasan Ruhani “İran halkı bir kez daha tarihi bir sınavı başarıyla geçti. Ülkenin yönetimiyle ilgili şikayetleri olsa da düşmanların durumdan faydalanmasına müsaade etmeyeceğini gösterdi” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, farklı kentlerde devam eden protestolarla ilgili olarak İran halkının zafer kazandığını savundu.

İran devlet medyasında yer alan habere göre Hasan Ruhani “İran halkı bir kez daha tarihi bir sınavı başarıyla geçti. Ülkenin yönetimiyle ilgili şikayetleri olsa da düşmanların durumdan faydalanmasına müsaade etmeyeceğini gösterdi” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkililer protestolarda can kaybıyla ilgili uluslararası basında yer alan rakamların “uydurma” olduğunu iddia etti.

Öte yandan İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Abidin Hurrem, İran'ın Tebriz kentindeki gösterilere müdahale eden polislerden 15'inin yaralandığını, eylemcilerden 30'unun da gözaltına alındığını söyledi.

BM: ÇOK SAYIDA KİŞİ ÖLDÜ

Uluslararası Af Örgütü, protesto eylemleri sırasında 106 kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de gözaltına alındığını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi Sözcüsü Rupert Colville tarafından yapılan açıklamada da ülkede devam eden gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının onlarca olduğu belirtilerek, durumun endişe verici boyutta ve yayılmakta olduğu kaydedilmişti.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için eylemcilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açtığı belirtilirken yetkililer aşırı güç kullanımından kaçınmaya çağrılmıştı.

İnternet kesintisinin sona erdirilmesi gerektiğini belirten Colville, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında yetkilileri göstericilerin ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğü haklarına uymaya çağırmıştı.

BENZİN ZAMMI HALKI SOKAĞA DÖKTÜ

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım Cuma günü benzine üç kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başladı.

Gösteriler sırasında birçok kentte kamu binası da tahrip edildi. Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine cumartesi günü ülke genelinde internet erişimini kesti.

Yetkililer şu ana kadar olaylar sonucunda 5 güvenlik görevlisi ve 1 göstericinin hayatını kaybettiğini, gösterilerle ilgili yaklaşık bin 500 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı. Uluslararası Af Örgütü ise 21 kentte en az 106 kişinin öldüğünü açıkladı. İnsan hakları örgütleri, gözaltıların da 1000’in üzerinde olduğunu belirtiyor.

İran hükümeti halkın tepkisini dindirmek için benzin zammından elde edilen gelirin tamamını, sosyal yardıma muhtaç 18 milyon aileye dağıtacağını duyurdu ve bu devlet desteğinin ilk bölümünü dün itibariyle yatırmaya başladı.