Protestoların gölgesindeki seçimlere rekor katılım

Çin ve yerel hükümet karşıtı gösterilerin şiddet eylemlerine dönüştüğü Hong Kong'da pazar günü halk sandık başına gitti.

HABER MERKEZİ

Çin ve yerel hükümet karşıtı gösterilerin şiddet eylemlerine dönüştüğü Hong Kong'da pazar günü halk sandık başına gitti.

Yerel saatle 07.30'da başlayan ve 22.30'da sona eren yerel seçimlere rekor düzeyde katılım oldu. Sandıkların kapanmasından sonra oy sayım işlemlerine başlandı.

Sandıkların kapanmasına 4 saat kala seçimlere katılım oranının yüzde 69'u bulduğu belirtildi. Dört yıl önce yapılan ve katılım oranının yüzde 47 olduğu seçimlerde toplam 1 milyon 470 bin kişi oy kullanmıştı. 7 milyon 400 bin nüfuslu Hong Kong'da bu yıl 4 milyon 100 bin seçmen, yerel seçimlerde oy kullanmak amacıyla başvuruda bulunmuştu. 

Yerel seçimlerde 452 kişiden oluşan bölge konseyine girebilmek için aralarında hükümet karşıtı gösterilerin öncülerinin de bulunduğu bin 104 aday yarışıyor.

Bölge konseyine seçilenler yarı özerk yönetime ait kamu bütçesinin önemli bir kısmında söz sahibi olurken geri dönüşüm, nakliye ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda belirleyici oluyor.

SEÇİMLER YARI ÖZERK YÖNETİM BAŞKANI İÇİN BİR GÜVEN OYLAMASI

Hong Kong'da yerel seçimler Çin'e bağlılığıyla bilinen yarı özerk yönetim başkanı Carrie Lam için bir güven oylaması anlamına geliyor. Hong Kong'da Haziran ayından beri devam eden gösterilerin hedefinde Lam da bulunuyor.

Göstericiler Çin'in Hong Kong üzerindeki etkisinin kalkmasını talep ediyor. Lam ise bu yönde bir adım atmıyor. Seçimlerden çıkacak sonuç halkın Lam'a verdiği desteğin boyutunu da ortaya koyacak.

Oy verme işlemleri nedeniyle gösterilere ara verilen Hong Kong'da seçimler de sakin geçiyor. Hong Kong yönetimi seçim güvenliğinin sağlanması için 31 bin kolluk gücünün hazır bekletildiğini duyurdu.

Lam oyunu kullandığı seçim merkezinde yaptığı açıklamada, son günlerde protestoların nispeten azaldığını belirterek bu durumun devam etmesini umduğunu kaydetti. Lam, seçim sonuçlarının yeni bir başlangıca neden olmasını dilediğini söyledi.