İşte dünyanın 'en iyi' 10 şehri!

Dünya şehirlerinin refah ve yaşam zenginliği kalitesini ölçen PICSA Endeksi, Zürih’i listenin başına oturttu.

HABER MERKEZİ

Dünya şehirlerinin refah ve yaşam zenginliği kalitesini ölçen PICSA Endeksi, Zürih’i listenin başına oturttu.

Sadece ekonomik büyümeyi değil aynı zamanda şehrin sakinleri arasındaki zenginliğin kalitesini ve dağılımını da ölçmeyi amaçlayan The Prosperity & Inclusion City Seal and Awards (PICSA) Ödülleri, 2019 raporunu yayımladı.

Rapora göre, İsviçre’nin Zürih kenti refah, yaşam zenginliği kalitesi ve dağılımı açısından dünyanın ilk şehri olurken, Viyana, Kopenhag, Lüksemburg ve Helsinki bu şehrin hemen ardından geldi.

Kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), kişisel güvenlik, yüksek öğretim ile nüfus, internet erişimi, konut fiyatlarının uygunluğu (kira üzerinden ortalama aylık net maaş), çevre kalitesi ve doktorlara ulaşılabilirlik dahil olmak üzere birçok konu, PICSA’nın listesini oluşturan etkenler arasında yer alıyor.

Verileri derleyen danışmanlık firması d&L Partners CEO'su Bruno Lanvin, Zürih’in pahalı olarak bilinmesine rağmen iş, konut, eğlence, eğitim ve güvenlik alanlarında çok iyi puan aldığını söyledi.

Lanvin’e göre Avusturya'nın başkenti Viyana özellikle, kişi başına düşen doktor sayısının yüksek olması nedeniyle ikinci sırada yer aldı. Lanvin, “Avrupa'nın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olan kentte, vatandaşlar doktora görünmek için neredeyse hiç beklemek zorunda kalmıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Avrupa dışından sadece 2 şehir, Tayvan'ın Taipei ve Kanada'nın Ottawa kenti listeye ilk 10'dan giriş yaparak, sırasıyla altıncı ve sekizinci sırada yer.

3 ABD şehri Washington, Seattle ve Boston da listeye ilk 20 kent arasında girdi.

Londra listede 33’üncü sırada yer alırken, New York 38, Paris 32, Roma 74’üncü sırada yer aldı. (Kaynak: Euronews)