Erbil Kalesi için özel bütçe

Restorasyon çalışmaları devam eden Erbil Kalesi için özel bütçe ayrıldı.

K24 - ERBİL

Restorasyon çalışmaları devam eden Erbil Kalesi için özel bütçe ayrıldı.

Başbakan Mesrur Barzani iki gün önce Erbil Kalesi'nde yaptığı incelemeler sonrası, kalenin restorasyonu için özel bir bütçenin ayrıldığı belirtildi.

K24’e konuşan Erbil Kalesi Koruma Komisyonu Başkanı, şimdiki çalışmalar için yeterli bütçelerinin olduğunu, ayrılan özel bütçeyi de bundan sonra kullanacaklarını söyledi.

Dünyadaki tarihi mekanların standartlarına uygun bir şekilde Erbil Kalesi’nin restorasyonunun yakın zamanda tamamlanacağı ifade ediliyor.

Komisyon Başkanı, ayrılan yeni bütçenin, kaledeki tarihi hamamlar başta olmak üzere diğer yapıların restorasyonları için harcanacağını belirterek, kalede ayrıca internet altyapısı ve klimaların da konulacağını dile getirdi.

Bunun yanı sıra kalenin tarihi yapısına uygun yeni kafeteryalar ve restoranlar da açılacak.

Pazar günü Erbil Kalesi’nde incelemelerde bulunan Başbakan Mesrur Barzani, Erbil Kalesi’nin önemli bir tarihi mekan olduğunu ve tarihi mekanları korumanın hükümetlerin görevi olduğunu söyledi.

KALENİN ÖZELLİKLERİ

Tarihi açıdan dünyada önemli bir yer sahip olan Erbil Kalesi, 32 metre yüksekliğe sahip olup, deniz seviyesinin ise 431 metre üzerinde bulunuyor.

110 bin metrekarelik alan sahip olan kalenin tarihi 4 bin yıla kadar uzanıyor.

Kalede 506 ev, saray, tophane ve tekke bulunuyor.

İçerisinde müzelerinin de yer aldığı Erbil Kalesi, 2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine girdi.

Sümerler, Asurlar, Sasaniler, Eyyübiler ve Osmanlı dönemlerine tanıklık eden Erbil Kalesi, Yahudi, Hristiyan ve Müslümanların ibadethanelerine de ev sahipliği yaptı.

Tarihi kale, aynı zamanda Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’in de simgesi konumunda.