ABD: Rusya’yla tutuklu ajan takasına girmeyeceğiz

ABD’li yetkili, tutuklu Amerikalının sağlık durumunun endişe verici olduğunu belirterek, mahkumu tedavi etmek için dışarıdan doktor getirilmesine izin verilmemesini eleştirdi.

HABER MERKEZİ

ABD, Rusya’nın ajan olduğu gerekçesiyle geçen yıl sonu tutukladığı eski deniz piyadesi Paul Whelan’ın, “takas karşılığı serbest bırakılması” önerisini kabul etmeyeceğini açıkladı.

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği Müsteşarı Julie Fisher, Whelan’ı cezaevinde yaptığı ziyaretten sonra yaptığı açıklamada, “Takası konuşmanın anlamı yok. Çünkü ortada suç yok, delil yok. Onun serbest bırakılması gerekir. Paul’e hiç bur suç isnat edilemiyor” dedi.

ABD’li yetkili, tutuklu Amerikalının sağlık durumunun endişe verici olduğunu belirterek, mahkumu tedavi etmek için dışarıdan doktor getirilmesine izin verilmemesini eleştirdi.

Rusya, geçen 28 Aralık'ta Moskova'da gözaltına alınan eski Amerikan deniz piyadesi Paul Whelan'ın Moskova'da kaldığı otel odasında yasa dışı faaliyetlerde bulunmuş olduğunu ve bu nedenle ajanlık suçlamasıyla tutuklandığını açıklamıştı.

ABD dışında İngiltere, Kanada ve İrlanda vatandaşlığı da bulunan Paul Whelan, isnat edilen suçu ispatlandığı takdirde 20 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Whelan'nın Rus avukatı, ay başında ABD’ye ve diğer ülkelere yaptığı çağrıda, “mahkum takası karşılığında" müvekkilinin serbest kalmasını önermişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, daha önce yaptığı bir açıklamada, Whelan’ın suçüstü yakalandığını, söylemişti.

Rus medyasında konuyla ilgili yayımlanan haberlerde Paul Whelan'ın Rus istihbarat ajansı adına çalışan gizli görevlilerin listesinin olduğu bir dosyanın taşınabilir diskte kendisine ulaştırılmasından 5 dakika sonra gözaltına alındığı iddia ediliyor.

Rus gizli servisinden yetkililere dayandırılan bu haberlerde Whelan'ın 10 yıldır ajanlık faaliyeti yürüttüğünün tespit edildiğini ve Amerikan ajanlarının uzun süredir söz konusu listenin peşinde olduğu belirtiliyor.