Iraklı liderlerden Sistani'nin çağrısına destek

Irak'taki Şiilerin en büyük dini merci Ali es-Sistani'nin meclise yaptığı "şeffaf ve özgür seçim" çağrısına Şii siyasi liderler ve partilerden destek geldi.

HABER MERKEZİ

Irak'taki Şiilerin en büyük dini merci Ali es-Sistani'nin meclise yaptığı "şeffaf ve özgür seçim" çağrısına Şii siyasi liderler ve partilerden destek geldi.

Irak Meclisi'nde 42 milletvekiline sahip en büyük 3'üncü parti konumundaki Nasr Koalisyonu lideri eski Başbakan Haydar Abadi, Şiilerin en büyük dini merci Ali es-Sistani'nin  çağrısına ilk destek veren isimlerden biri oldu.

Eski Irak Başbakanı Abadi, yaptığı yazılı açıklamada, "Dini mercinin bugün yaptığı çağrıya binaen, meclise hükümetten güvenoyunun çekilmesi ve yeni bağımsız hükümetin kurulması için yarın olağanüstü oturum gerçekleştirmesi çağrısında bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

Abadi, adil bir seçim yasasının çıkarılması ve Birleşmiş Milletler gözetiminde erken seçimlere gidilmesi için bağımsız seçim komisyonun kurulması gerektiğini kaydetti.

Irak Meclisi'nde 19 milletvekiline sahip ve muhalefet cephesinde bulunan Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim de yazılı açıklamasında, Sistani'nin çağrısında sözünü ettiği adımların uygulamaya konulması için meclisin ivedi bir şekilde toplanması gerektiğini belirtti.

Sistani'ye, Abadi ve Hekim'den sonra ülkede 2006-2014 yılları arasında iki dönem başbakanlık görevinde bulunan Nuri el-Maliki liderliğindeki İslami Dava Partisi'nden de destek geldi.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, "İslami Dava Partisi, yasalar çerçevesinde halkın taleplerini karşılayacak alternatif bir hükümetin kurulması için meclisin ivedi bir şekilde toplanması çağrısında bulunuyor" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, meclisteki siyasi partiler ve liderlerin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'ye alternatif bir isim sunmaları gerektiğine işaret edildi.

Haşdi Şabi'ye bağlı ve İran'a en yakın grup olan Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays el-Hazali de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sistani'ye tabi olduğunu ve çağrısına destek verdiğini kaydetti.

Mecliste 54 milletvekiline sahip birinci parti konumundaki Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr da dün yaptığı açıklamada, hükümet karşıtı gösterilerde daha fazla kan akmaması için hükümete acilen istifa etme çağrısında bulunmuştu.

AMİRİ, HENÜZ AÇIKLAMA YAPMADI

Irak Meclisi'nde 47 milletvekiline sahip 2'nci parti konumundaki Fetih Koalisyonunun lideri ve Haşdi Şabi Komutanlarından Hadi Amiri'den ise konuya dair henüz bir açıklama gelmedi.

Irak'ta Şiilerin en büyük dini merci Ali es-Sistani, bugün, ülkede devam eden gösteriler konusunda hükümetin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini belirterek, Meclis'e "şeffaf ve özgür seçim" çağrısında bulunmuştu.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 350'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.