Sistani’den güvenlik güçlerine ‘yabancı müdahale’ uyarısı

Irak'taki Şiilerin en büyük dini merci Ali Sistani, Irak’ın çeşitli kentlerinde son günlerde meydana gelen patlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

HABER MERKEZİ

Ali Sistani, Irak güvenlik güçlerinin profesyonel davranması, devlete sadık kalması ve dış etkenlerden korunması gerektiğini söyledi

Irak'taki Şiilerin en büyük dini merci Ali Sistani, Irak’ın çeşitli kentlerinde son günlerde meydana gelen patlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ali Sistani'nin Kerbela'daki temsilcisi Abdulmehdi Kerbelayi, cuma hutbesi sonrası dini mercinin 'siyasi mesajı'nı okudu.

Patlamaların güvenlik zafiyetinden kaynaklandığını ifade eden Sistani, Irak güvenlik güçlerinin profesyonel davranması, devlete sadık kalması ve dış etkenlerden korunması gerektiği çağrısında bulundu.

Silah kullanımının kontrol altına alınması gerektiğini belirten Sistani, “Güvenlik güçleri milletine sadık kalmak ve yabancı müdahaleden korunmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

IRAK’TA KANLI GÖSTERİLER

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği’nin 4 Aralık'ta yaptığı açıklamaya göre, ülkede işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde en az 460 kişi öldü, 20 bine yakın kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım'da istifa etmek zorunda kalmıştı.