ABD'den Türkiye'nin YPG iddialarına yanıt

Türkiye'nin daha önce birçok kez dile getirdiği 'ABD'nin YPG'ye verdiği silahlar PKK tarafından kullanılıyor' sözlerine cevap geldi.
Türkiye'nin daha önce birçok kez dile getirdiği 'ABD'nin YPG'ye verdiği silahlar PKK tarafından kullanılıyor' sözlerine ABD'den cevap geldi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'nin YPG'ye silah veya mühimmat vermediğini ancak YPG'yi desteklediğini ve bunun DAİŞ'i yenmek için bir yatırım oluğunu söyledi. 
Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, DAİŞ'e karşı mücadele yürüten bütün tarafların, DAİŞ'le mücadeleye odaklanması gerektiğini belirtti. 
"DAİŞ'e odaklanmalıyız"
'Biz tüm koalisyon güçlerinin ortak düşman olan DAİŞ'e odaklanmalarını istiyoruz. Buradan savaş alanına, kimin nereyi alacağına ilişkin bir değerlendirme yapmayacağım. Biz tüm koalisyon üyelerinin, içinde Suriyeli güçler, Türkiye ve öteki ülkeler de olmak üzere, koordine edilmemiş ve koalisyonun planının bir parçası olmayan askeri etkinliklere daha az odaklanmalarını, koalisyonun planı olan DAİŞ'i yok etme planına daha çok odaklanmalarını istiyoruz' sözlerini kullanan Kirbykoalisyonun amacının DAİŞ'i ortadan kaldırmak olduğunu, buna odaklanmayan girişimlerin bu amaca ulaşma konusunda verimli olmayacağını belirtti.
"Bu bir yatırım"
John Kirby, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, ABD'nin YPG ile işbirliği yaptığı ve 'Bir terör örgütüne alan mı yaratmaya çalışıyorsunuz, terör kantonu mu kurdurmaya çalışıyorsunuz' sözleri ile ilgili soruya da, "Bu sözleri görmeden değerlendirme yapmayacağım. Ancak şurası belli ve açık ki, DAİŞ'e karşı koalisyonun lideri ABD, bu örgütü yenmek için zaman, enerji, güç ve yetenek yatırımı yapıyor. Bizim terörle mücadele çabalarımızın başarıya ulaştığını gösteren uzun kayıtlarımız da bulunuyor" diyerek yanıt verdi. 
"Silah veya mühimmat vermiyoruz"
Kirby, Binali Yıldırım'ın 'YPG'ye verdikleri silahları PKK kullanıyor' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de, "Bu kürsüden daha önce de birçok kez söyledim. Biz YPG'ye mühimmat, silah ya da başka malzemeler vermiyoruz." ifadelerini kullanan Krby, ABD'nin Suriye'deki Kürt grupları çatısı altında toplayan YPG'ye mühimmat, silah ya da başka malzemeler vermediğini belirtti.