"Kerkük saldırısını düzenleyen terörist yakalandı"

Mesrur Barzani’nin, Müsteşarı olduğu Kürdistan Bölgesi Güvenlik Komisyonu, Kerkük'e saldırı düzenleyen sekiz DAİŞ teröristinin yakalandığını duyurdu.

Mesrur Barzani’nin, Müsteşarı olduğu Kürdistan Bölgesi Güvenlik Komisyonu, Kerkük'e saldırı düzenleyen sekiz DAİŞ teröristinin yakalandığını duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Terör örgütü DAİŞ, 21 Ekim günü, Kerkük kent merkezinin güneyindeki bazı mahalleler ve Dubis ilçesine saldırı düzenledi. Kent, Peşmerge, Asayiş birimleri ve gönüllü halkın sayesinde kontrol altına alındı" ifadeleri kullanıldı.

Örgütün kentte gizlenip intihar eylemleri ve keskin nişancılarla düzenlediği saldırılarla Musul üzerindeki baskıyı azaltmayı hedeflediği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Peşmerge ve güvenlik güçlerinin desteğiyle Kerkük içerisinde ve dışında gizlenen teröristler yakalanmıştır. Aynı zamanda Kerkük ve Erbil Anti Terör timlerinin sayesinde kent merkezi içerisinde gizlenen sekiz terörist ele geçirilmiş yapılan soruşturmada elde edilen ilk bilgilere göre Kerkük saldırı planını organize eden ve kentin 1 Haziran semtinde halk tarafından yaralı olarak yakalanan teröristin Ebu İslam Ensari kod adlı Mazin Nezhan Muhammed El Ubedi er-Riyaşi olduğu tespit edilmiştir. Bu teröristler Daquq ilçesi ile Beşir köyü kırsalı arasında meydana gelen boşluktan kent merkezine sızmış daha sonra sayıları yüze ulaşınca dört grup halinde pikaplara bindirilerek şehre sevk edilmişlerdir. Güvenlik Komisyonu timleri tarafından yakalanan teröristler hakkında detaylı soruşturma devam etmektedir.”