ABD: YPG güçleri de Rakka operasyonun parçası olacak

"Daha fazla yerel gücü operasyona katmak ve onları eğitmek yönünde bir planımız var"

ABD'nin Irak ve Suriye'deki uluslararası koalisyon güçleri komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Kürt YPG güçlerinin de DAİŞ'in Suriye'nin Rakka kentinin kuşatılarak 'izole edilmesi' için mücadele edecek güçlerin bir parçası olacağını söyledi.

Reuters'ın haberinde, ABDli Korgeneral Stephen Townsend'in "Türkiye bizim herhangi bir yerde, özellikle Rakka'da Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ile çalıştığımızı görmek istemiyor" ifadeleri yer aldı.

Townsend, "Bu konuda Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz ve gerekli adımları atacağız" diye de ekledi.

Türkiye ile ABD arasında, YPG'yi de içinde barındıran Suriye Demokratik Güçleri'nin Suriye ve Irak'ta koalisyon güçlerinin sürdürdüğü DAİŞ'le mücadeledeki pozisyonu gerginlik yaratmaya devam ediyor.

DAİŞ Rakka'yı uluslararası saldırıları planlamak için mi kullanıyor?

Stephen Townsend, bugün gerçekleşen bir basın konferansında, ABD öncülüğündeki koalisyonun DAİŞ'in elindeki Rakka kentinin izole edilmesi için acilen harekete geçmeyi amaçladığını söyledi.

ABD'li sözcü Townsend, istihbarat yetkililerinin DAİŞ'in Suriye'deki "kalesi" olarak bilinen kenti "ülke dışındaki hedeflere saldırıların planlanması ve gerçekleştirilmesi için bir üs olarak kullanıldığı" endişesi üzerine bu adımı hızlandırdıklarını belirtti.

Associated Press (AP) haber ajansı da, Townsend'in Irak'ın liderliğinde geçen hafta başlayan Musul operasyonu karşısında DAİŞ'in direnişini ise "oldukça sert" olarak tanımladığını aktardı.

Townsend, DAİŞ'in intihar bombacıları, araçlara yerleştirilen bombalar ve diğer süreci aksatabilecek saldırılarla karşılıklar verdiğini sözlerine ekledi.

ABDli Korgeneral, DAİŞ'in Rakka'da da benzer şekilde savunmaya geçebileceği beklentisini paylaştı.

Kısa vadede bölgede bunu yapabilecek tek gücün SDF içerisindeki YPG güçleri olduğunu vurgulayan Townsend, "Sahip olduğumuz bu tek gücü kullanacağız ve yakında Rakka'ya bu güçlerle gideceğiz" dedi.

"Rakka çevresinde izolasyonu sağlamanın bölgeyi kısa sürede kontrol altına almak için çok önemli olduğunu düşünüyoruz."

ABD Savunma Bakanı Ash Carter da, bu hafta yaptığı açıklamada koalisyon güçlerin Rakka'ya hızla yaklaştığını söylemişti

Brüksel'de gazetecilere konuşan ABD Savunma Bakanı Carter, "haftalar içinde, hatta daha kısa sürede" bu operasyonun başlayacağını belirtmişti. Carter, "Musul'daki harekât sürerken" başlaması beklenen operasyonun hedefinin, "Rakka'nın izole edilmesi için yerel güçleri oluşturmak ve konuşlandırmak" olacağını duyurmuştu.