5 ülke Libya için toplanıyor

Çarşamba günü gerçekleşecek toplantıya Yunanistan, Güney Kıbrıs, İtalya ve Fransa Dışişleri Bakanları katılacak ve Libya ile Ortadoğu'daki son durum ele alınacak.

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği üyesi 4 ülkenin dışişleri bakanları, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri'nin davetiyle başkent Kahire'de bir araya gelecek.

Çarşamba günü gerçekleşecek toplantıya Yunanistan, Güney Kıbrıs, İtalya ve Fransa Dışişleri Bakanları katılacak ve Libya ile Ortadoğu'daki son durum ele alınacak.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 5 ülkenin dışişleri bakanlarının 8 Ocak Çarşamba günü Libya'daki gelişmeleri değerlendirmek üzere Kahire'de bir araya geleceği belirtildi.

Toplantıda Libya'da son dönemde yaşanan hızlı gelişmelerin değerlendirileceği kaydedilen bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Libya'daki kriz tüm yönleriyle kapsamlı bir şekilde ele alınarak çözüm yolları görüşülecek. Çözüm çabalarını engelleyebilecek her şeyle yüzleşme yöntemlerinin ele alınacağı 5’li toplantıda ayrıca, Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler de genel hatları ile masaya yatırılacak.”

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

Büyük petrol yataklarına sahip Kuzey Afrika ülkesi Libya'da, eski devlet başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında iktidardan düşürülmesinden bu yana yönetim kaosu yaşanıyor.

Ülkenin doğusu ve güneyinde birçok bölgeyi kontrolü altında bulunduran General Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi hükümet olarak kabul edilen, Fayiz el Sarac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı iktidar için silahlı mücadele veriyor.

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanı sıra Rusya tarafından da desteklenen General Hafter, geçen Nisan ayında başkent Trablus’a yönelik bir harekat başlatmıştı.