Fransa: Destek vermeye hazırız, uluslararası soruşturma başlatılsın!

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian, İran’da düşen Ukrayna yolcu uçağı için uluslararası soruşturmanın açılması gerektiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian, İran’da düşen Ukrayna yolcu uçağı için uluslararası soruşturmanın açılması gerektiğini söyledi.

Le Drian, Libya krizine ilişkin Tunus, Kahire ve Brüksel'e düzenlediği ziyaretlerin ardından, İran krizinin ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları toplantısına gitmeden önce, Paris'te RTL Radyosu'na konuk oldu.

RTL'in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Le Drian, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın İran füzeleriyle düşürüldüğü iddialarına ilişkin, şunları söyledi:

"Kanada Başbakanı dün akşam Cumhurbaşkanımıza ellerinde, bunun kaza olmayabileceğine dair bilgi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı da bütün gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istediklerini belirtti. Eğer İran otoriteleri isterse, soruşturmaya uzmanlarımızla destek vermeye hazırız. Ama gerçeklerin tüm açıklığıyla ortaya çıkması için uluslararası bir soruşturma açılmalı.”

"İran'da bir savaşın eşiğinden mi dönüldü?" şeklindeki soruya yanıt veren Le Drian, İran - ABD gerginliğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Birkaç gün önce İran ve Irak'ta çok ciddi bir krizden geçtik. Şimdi belki biraz yatışma yoluna girdi ama kriz çok ciddi. Defalarca, çok büyük bir çatışmadan kaçınıldı. Ama bu krizin nedenleri uzaklardan geliyor. Nükleer anlaşmanın tartışmaya açılması, İran yönetiminin bölgeyi istikrarsızlaştıran girişimleri, Irak'ın içeride son derece kırılgan bir yapıya ulaşması, bütün bunlar önemli gerekçeler.”

“DAİŞ’LE MÜCADELE BİTMEDİ”

Terör örgütü DAİŞ’le mücadelenin sürdüğüne dikkat çeken Fransa Dışişleri Bakanı, “Şimdi son derece dikkatli ve sakin bir tutumla, öncelikleri belirlemeliyiz. Fransa için öncelik DAİŞ'e karşı mücadele" ifadelerini kullandı.

“İSTİKRARSIZLIK İRAN’IN GİRİŞİMİYLE BAŞLADI”

Öte yandan "İran, bir süredir, bölgedeki istikrarı bozan adımlar atıyordu. Bunların birikmesi üzerine ABD, son derece sert bir yanıt verdi” diyen Le Drian, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgenin istikrarsızlaştırılması İran'ın girişimleriyle başladı. Ama 2 yıldır biz politik bir yol öneriyoruz. Bir taraftan Viyana anlaşmasıyla İran'ın, nükleer silah üretmesinin engellenmesini, diğer taraftan da İran’la diyaloga girilerek bu girişimlerine son verilmesini istedik. Ama bütün bunlar maalesef şimdi ölü noktada."

UÇAĞIN DÜŞMESİ

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı önceki gün İran'ın, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurmasından saatler sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı.