50’NCİ YIL - Dünden bugüne Davos Zirvesi

İsviçre’nin Davos kasabası, bu yıl 21-24 Ocak tarihlerinde 50’nci yıl dönümünü kutlayacak olan zirvede misafirlerini ağırlayacak.

HABER MERKEZİ

İsviçre’nin Davos kasabası, bu yıl 21-24 Ocak tarihlerinde 50’nci yıl dönümünü kutlayacak olan zirvede misafirlerini ağırlayacak.

Davos, Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantısını yaptığı İsviçre'nin bir dağ beldesi.

Forum, dünyanın en büyük bin şirketinden oluşan ve binlerce iş ve siyasi lideri bir araya getiren sivil toplum kuruluşu.

1971'de Alman iktisatçı Klaus Schwab tarafından Avrupalı işletmelerin, çalışanlar veya hükümetler de dahil olmak üzere etkili aktörleri dikkate alarak daha iyi kurumsal yönetime sahip olmalarına yardımcı olması için Avrupa Yönetim Forumu olarak kuruldu.

Daha sonra bir diyalog platformuna dönüştü, 1987'de şu anki adını aldı ve 2015'te uluslararası bir kurum olarak tanındı.

Bu yıl, 21 Ocak'ta başlayacak olan dört günlük etkinlikte en az 600 konuşmacı olacak.

DAVOS'TA NELER YAPILIYOR?

Zirveye geleneksel olarak katılanlar ekonomik meseleleri tartışıyor ve son 30 yıldır, etkinlikte daha geniş küresel meseleler de masaya yatırılıyor.

Son yıllarda Çin, Hindistan ve Brezilya liderleri de foruma katıldı.

Her yıl farklı bir temanın işlendiği forumda, bu yılın teması “Uyumlu ve Sürdürülebilir Bir Dünya için Paydaşlar” olarak belirlendi.

Bu yılki hedefler arasında, iklim değişikliğiyle nasıl mücadele edileceği, biyolojik çeşitliliğin nasıl korunacağı, uzun vadeli borçların nasıl kaldırılacağı, bir “teknoloji savaşından” nasıl kaçınılacağı, gelecek 10 yıl içinde 1 milyar insana beceri kazandırmak ve küresel sıcak noktalardaki çatışmaları çözmek için köprüler kurulması var.

1992'de Nelson Mandela, o zamanki Güney Afrika Cumhurbaşkanı Frederik de Klerk ile Güney Afrika dışındaki ilk kez bir araya geldi.

DAVOS'A YAPILAN ELEŞTİRİLER NELER?

1995'ten beri Davos'a katılan ekonomist ve Nobel ödüllü Joseph Stiglitz, 2018'de eşitsizliğe ve iklim değişikliğine rağmen, CEO'ların yalnızca küreselleşmeye karşı popülist tepki ile ilgilendiklerini yazmıştı.

Project Syndicate'te görüşleri paylaşılan Stiglitz, "Davos CEO'ları için, zenginleşme ve şirketleri için vergi indirimleri, deregülasyon ile birlikte her ülkenin sorunlarının cevabı gibi görünüyor" demişti.

Dünya Ekonomik Forumu, katılımcıların çoğunun sivil toplum kuruluşu olmasını tartışıyor.

Toplantıya çok sayıda insan hakları örgütü katılıyor ve kâr amacı gütmeyen Oxfam International, 2014'ten bu yana bu etkinliğin zamanına denk gelecek şekilde eşitsizlik ve küresel yoksulluk hakkında bir rapor yayımladı.

Yoksulluğa odaklanan uluslararası örgüt, küresel gelir adaletsizliğinin 2017'de arttığını belirterek, yaratılan küresel servetin yüzde 82'lik bölümünün en zengin yüzde 1'lik kesime gittiğini kaydetti.

Örgüt aşırı eşitsizliğin sona ermesi gerektiği mesajını vermek için orada hazır bulunacak.

BU YILKİ TOPLANTIDAN BEKLENTİLER

Geçen yılki forumda ekonomik değerlerinin ölçülme şekli üzerine tartışmalar yapıldı. Somut bir sonuca varılamadı.

Genç iklim aktivisti Greta Thunberg, ikinci ülkelerinde planlanan defa bu zirveye katılacak ve fosil yakıt yatırımlarına derhal son verilmesi çağrısında bulunacak.

Thunberg ve genç çevreciler, "Liderlere bu deliliğe son vermede kendi rollerini oynaması çağrısında bulunuyoruz" şeklindeki açıklamalarında, "İnsanlar, kendilerine ihanet ettiklerine inandıkları ekonomik elitlere karşı ayaklanıyor ve küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlı tutma çabalarımız tehlikeli bir şekilde azalıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Gözler, ayrıca geçtiğimiz yılki Davos'a 'hükümet kapanma krizi'nden dolayı katılamayan ABD Başkanı Donald Trump'ta olacak. Zira, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleyman'ın Trump'ın emriyle öldürülmesi “üçüncü dünya savaşı” senaryolarını gündeme getirmişti.

ZİRVEYE KİMLER KATILIYOR?

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Borge Brende, 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilecek 50’nci Dünya Ekonomik Forumu’na Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin de katılacağını belirtmişti.

Zirveye, ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsviçre Cumhurbaşkanı Simonetta Sommaruga, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Norveç başbakanı Erna Solberg, Pakistan Başbakanı İmran Han, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde katılacak.