Hafter güçlerinden uçuşa yasak bölge: Hedef alırız

Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'nun sözcüsü Ahmed Mismari, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ettiklerini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'nun sözcüsü Ahmed Mismari, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ettiklerini açıkladı.

Address Libya'nın haberine göre Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'nun (LUO) Sözcüsü Ahmed Mismari, yaptığı açıklamada Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ettiklerini bildirdi.

Ahmed Mismari, Trablus'ta bulunan Mitiga Havaalanı'nın LUO hedeflerine yönelik saldırılarda 'fırlatma rampası' olarak kullanıldığını öne sürdü.

Mismari, "Kuvvetlerimize saldırmaya çalışan bir Türk uçağını imha ettik ve bu ateşkes anlaşmasının ihlalidir" diye konuştu.

Sözcü, ayrıca "Mitiga Havaalanı'ndan ayrılan sivil veya askeri uçaklar hedef alınacak, bu son uyarımız" ifadelerini kullandı.

​Almanya'nın başkenti Berlin'de 19 Ocak'ta uluslararası toplumun katılımıyla düzenlenen Libya Konferansı'nda taraflar sahadaki ateşkese bağlı kalınacağı vaadinde bulunmuştu. 

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

Büyük petrol yataklarına sahip Kuzey Afrika ülkesi Libya'da, eski devlet başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında iktidardan düşürülmesinden bu yana yönetim kaosu yaşanıyor.

Ülkenin doğusu ve güneyinde birçok bölgeyi kontrolü altında bulunduran General Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi hükümet olarak kabul edilen, Fayiz el Sarac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı iktidar için silahlı mücadele veriyor.

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanı sıra Rusya tarafından da desteklenen General Hafter, geçen Nisan ayında başkent Trablus’a yönelik bir harekat başlatmıştı.