Bağdat’ta 6 gösterici öldürüldü

Irak’ın başkenti Bağdat’taki gösterilerde 6 kişi daha öldürüldü, ülkenin orta ve güney kesimindeki vilayetlerde gösteriler devam ediyor.

K24 - BAĞDAT

Irak’ın başkenti Bağdat’taki gösterilerde 6 kişi daha öldürüldü, ülkenin orta ve güney kesimindeki vilayetlerde gösteriler devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre Bağdat’ta göstericilerle güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Güvenlik güçlerinin açtığı ateşte 6 kişi hayatını kaybetti, 54 kişi de yaralandı.

Göstericilerden 2’sinin Geylani Meydanı’nda 4’ünün ise Muhammed Kasım Köprüsü’nde öldürüldüğü öğrenildi. Nasıriye kentinde ise açılan ateş sonucu 2 sağlık görevlisi yaralandı.

Babil, Kerbela, Necef, Divaniye, Musenna, Zikar, Vasıt, Misan ve Basra’da da gösterilerin genişleyerek devam ettiği, bu kentlerdeki birçok anayol ve köprünün ulaşıma kapatıldığı kaydedildi.

Basra Operasyonlar Komutanı Kasım Nızal’ın askerlere sokaklara dağılma emri verdiği, barışçıl gösterilerin güvenliğini sağlayıp olay çıkaran kişilerin tutuklanmasını istediği bildirildi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Davos Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, 1 Ekim 2019’dan bu yana süren gösterilerde 600’den fazla göstericinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Gösteriler; yolsuzluk, işsizlik ve alt yapı eksikliğini protesto amacıyla başlamıştı. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi tepkiler üzerine istifa ederken, halen yeni hükümet kabinesi kurulmuş değil.