BM’den Libya kararı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Libya'nın başkenti Trablus'taki faaliyetlerini askıya aldı.

HABER MERKEZİ

BMMYK Libya Direktörü Cavalieri, sığınmacı ve mültecilerin kaldığı kampın hedef haline gelmesinden endişe duyduklarını ve yüzlerce kişiyi daha güvenli yerlere tahliye etmeye başladıklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Libya'nın başkenti Trablus'taki faaliyetlerini askıya aldı.

BMMYK Libya Direktörü Jean-Paul Cavalieri yaptığı açıklamada, sığınmacı ve mültecilerin kaldığı kampa sadece birkaç metre uzaklıkta askeri eğitim tatbikatları yapıldığını belirterek bu tesisin hedef haline gelmesinden endişe duyulduğu için faaliyetlerini askıya almaktan başka seçenekleri kalmadığını bildirdi.

Cavalieri, kamptaki yüzlerce mülteciyi daha güvenli yerlere tahliye etmeye başladıklarını ifade etti.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame ise BM Güvenlik Konseyi’ni video konferans ile Libya'daki gelişmelere ilişkin bilgilendirdiği toplantıda, özellikle Trablus ve çevresinde çatışmaların arttığını ve 6 Ocak'tan beri 4'ü çocuk 18 sivilin hayatını kaybettiğini söylemişti.

Afrika'nın en büyük dünyanın ise dokuzuncu büyük petrol rezervine sahip Libya'da 2011'de Muammer Kaddafi'nin düşürülmesinden beri iç savaş yaşanıyor.

Türkiye başta olmak üzere İtalya ve Katar'ın desteklediği ve BM'nin resmi hükümet olarak tanıdığı Trablus yönetimi, arkasında Rusya, Fransa, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteği bulunan General Halife Hafter'e bağlı güçlere karşı mücadele ediyor.

Bu ay başında Türkiye ve Rusya'nın girişimleri ile ülkede ateşkese çok yaklaşılmış fakat geçen Nisan'dan beri Trablus'u kuşatan Halife Hafter anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrılmıştı.