Çin’de coronavirüs hastanesi 10 günde tamamlandı

Yeni tip coronavirüsün (2019-nCoV) ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentinde, salgından etkilenenleri tedavi etmek üzere yapımına başlanan hastanenin inşaatının pazartesi günü tamamlanacağı bildirildi.

HABER MERKEZİ

Yeni tip coronavirüsün (2019-nCoV) ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentinde, salgından etkilenenleri tedavi etmek üzere yapımına başlanan hastanenin inşaatının pazartesi günü tamamlanacağı bildirildi.

Hasta akınıyla başa çıkmak için açılması planlanan yeni hastane, böylelikle tam 10 günde inşa edilmiş olacak.

Çin Merkez Televizyonu, yeni coronavirüsün bulaştığı hastaların, yeni hastanede askeri sağlık ekibi tarafından tedavi edileceğini duyurdu.

Wuhan kentinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bir alana inşa edilen Huoshenshan Hastanesi, monte edilmiş mobil ev gruplarından oluşuyor. Hastane, yaklaşık bin kişilik yatak kapasitesine sahip.

Hastanenin inşaatı 23 Ocak'ta başlamıştı.

ÖLÜ SAYISI 304’E YÜKSELDİ

Virüs, ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilmişti.

Ülkede yeni tip coronavirüse yönelik bilimsel çalışmalarda, virüsün genetik dizininin Çin'e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Tayvan'da görülürken bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka, Filipinler, Hindistan ve Nepal de ülkelerinde virüsü taşıyan kişilerin olduğunu doğrulamıştı.

Ortaya çıktığı yerden dolayı "Wuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni tip coronavirüs, çoğunlukla Çin'den bu ülkelere giden kişiler yoluyla Fransa, Kanada, İtalya, İspanya, Rusya, İsveç, ABD, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Finlandiya ve Almanya'ya da sıçramıştı.

Çin'de yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 304'e, virüs bulaşan kişi sayısı 14 bin 380'e yükselmişti.