Hafter güçleri, sahil kentini ele geçirdi

Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçler, başkent Trablus'un 400 kilometre doğusundaki Sirte'yi ele geçirdi.

HABER MERKEZİ

Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçler, başkent Trablus'un 400 kilometre doğusundaki Sirte'yi ele geçirdi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçlerin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu ofisinden yapılan yazılı açıklamada, kontrollerindeki Sirte kentine pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren saldırı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, UMH güçlerinin kenti savunma imkanı bulunduğu ancak karargahla iletişim halinde ve kentteki 120 bin sivilin can güvenliği göz önünde bulundurularak emir-komuta zinciri çerçevesinde geri çekildiği söylendi.

UMH açıklamasında “Sirte'deki Medhali Selefi görüşlü bir silahlı grubun taraf değiştirmesiyle birlikte ağır silahlarla sokak çatışmaları riskinin artmasının geri çekilme kararını güçlendirdiği” ifade edildi.

Açıklamada ayrıca UMH birliklerinin kent dışında hazır durumda beklediği aktarıldı.

UMH saflarındaki en güçlü ve büyük silahlı yapı durumundaki Misrata kentinin silahlı grupları, sosyal medyadan dün gece saatlerinde geniş bir konvoyla sahil yolundan Sirte kentine doğru hareket ettiklerine yönelik görüntüler paylaştı.

Misratalı birliklerin, Hafter askerlerine ait bazı araçları ele geçirdiği ve bazı silahlı kişileri yakaladığı görüntüler de sosyal medyaya yansıdı.

Hafter yanlısı basında da Trablus çevresindeki cephelerde Hafter askerlerine takviye kuvvetler gönderildiğine ilişkin haberler paylaşıldı.

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin de doğum yeri olan Sirte'de, Hafter yanlılarının kente giren askerlerle kutlama yaptığı görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

Afrika'nın en büyük dünyanın ise dokuzuncu büyük petrol rezervine sahip Libya'da 2011'de Muammer Kaddafi'nin düşürülmesinden beri iç savaş yaşanıyor.

Türkiye başta olmak üzere İtalya ve Katar'ın desteklediği ve BM'nin resmi hükümet olarak tanıdığı Trablus yönetimi, arkasında Rusya, Fransa, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteği bulunan General Halife Hafter'e bağlı güçlere karşı mücadele ediyor.

Bu ay başında Türkiye ve Rusya'nın girişimleri ile ülkede ateşkese çok yaklaşılmış fakat geçen Nisan'dan beri Trablus'u kuşatan Halife Hafter anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrılmıştı.