Hong Kong’da karantinaya alınan gemide coronavirüse rastlanmadı

Hong Kong'da 5 gündür bir yolcu gemisinde tutulan binlerce kişinin, coronavirüs testlerinin negatif gelmesinin ardından gemiden inmelerine izin verildiği öğrenildi.

HABER MERKEZİ

Hong Kong'da 5 gündür bir yolcu gemisinde tutulan binlerce kişinin, coronavirüs testlerinin negatif gelmesinin ardından gemiden inmelerine izin verildiği öğrenildi.

Hong Kong özerk yönetim bölgesinde The World Dream isimli yolcu gemisinde yaklaşık 3 bin 600 yolcu ve mürettebat, önceki seferde mürettebatın virüsle temas ettiği şüphesiyle karantinaya alınmalarından 5 gün sonra özgürlüklerine kavuştu.

Önceki sefere katılan yolculardan üçüne yolculuk sonrası virüsün bulaştığı teşhisinin konulmasının ardından The World Dream çarşamba günü karantinaya alınmıştı.

Bugün Liman Sağlık Müdürü Leng Yiu-Hong, bin 800 kişilik mürettebatın hepsinin coronavirüs testlerinin negatif çıktığını, dolayısıyla herkesin gemiden ayrılmasına izin verildiğini ve kimsenin kişisel karantinaya girmesine gerek olmadığını söyledi.

Hong Kong'da Çin anakarasından gelen herkese iki hafta zorunlu karantina konulmasının ardından bugün Sağlık Bakanlığı 468 kişiye ev, otel odası ya da hükümet kontrolündeki merkezlerden çıkmamaları talimatı verildiğini açıkladı.

Japonya açıklarındaki bir başka yolcu gemisi ise onlarca kişinin coronavirüs pozitif çıkmasının ardından hala karantinada.

Yokohama açıklarında yaklaşık bir haftadır karantinadaki Diamond Princess yolcu gemisindeki yaklaşık 3700 yolcu ve mürettebattan 64'üne coronavirüs bulaşmış durumda.

Coronavirüsten ölüm sayısı son açıklamaya göre 813'e ulaştı, bu vakaların sadece ikisi Çin dışından.

Yeni coronavirüs zatürre salgınında ölenlerin sayısı 2002-3'teki SARS salgınının 774'e ulaşan can kaybı sayısını geçti.