ABD’den Irak’taki vatandaşlarına uyarı

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak’ta bulunan vatandaşlarına can güvenliği uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak’ta bulunan vatandaşlarına can güvenliği uyarısında bulundu.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki 3 günde Bağdat ve ülkenin güney kentlerinde geniş çaplı gösterilerin düzenlenmesinin beklendiği belirtildi.

ABD vatandaşlarından toplu yerlerden uzak durulmasının istendiği açıklamada, büyükelçiliğe de yaklaşılmaması istendi.

Açıklamada, Bağdat’taki büyükelçilik binasındaki çalışmaların durdurulduğu ve ABD vatandaşlarının Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’deki konsolosluk binasında işlemlerini yapabilecekleri ifade edildi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, istifa eden Adil Abdulmehdi sonrası hükümeti kurma görevini 1 Şubat'ta bağımsız siyasetçi Muhammed Tevfik Allavi'ye vermişti.

Irak’taki göstericiler, Allavi isminin, Mukteda es-Sadr ve Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri'nin ittifakı sonucu Salih'e sunulduğunu belirtiyor.

Allavi ise adının 170 milletvekilinin imzasıyla Cumhurbaşkanına sunulduğunu ifade ediyor.

Muhammed Tevfik Allavi'nin bir ay içerisinde hükümeti kurarak Meclis'ten güvenoyu alması gerekiyor.

Öte yandan, Irak İnsan Hakları Komisyonu, gösterilerin başladığı tarihten bugüne 550 göstericinin öldürüldüğünü, 22 kişinin suikasta kurban gittiğini, 72 kişinin de akıbetinin bilinmediğini açıklamıştı.

Protestocular ise gösterilerin başladığı geçtiğimiz 1 Ekim 2019’dan bugüne kadar 800’ü aşkın Iraklının öldürüldüğünü belirtiyor.