Afrika Birliği’nden Libya'da ‘acil ateşkes’ çağrısı

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail eş-Şerkavi, Libya'da çatışan taraflara “acil ateşkes” çağrısı yaptı.

HABER MERKEZİ

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail eş-Şerkavi, Libya'da çatışan taraflara “acil ateşkes” çağrısı yaptı.

Şerkavi, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa’da düzenlediği basın toplantısında, ülkeye dış müdahalenin sonlanmasını istediklerini dile getirdi.

Silah ambargosuna saygı gösterilmesinin zorunlu olduğunu belirten Şerkavi, "Libya’da acil olarak düşmanlıkların son bulması ve ateşkesin sağlanması gerekiyor" dedi.

Şerkavi ayrıca ülkedeki durumun Libya'dan Sahel bölgesine gönderilen gelişmiş silahlarla daha karmaşık bir hal aldığına işaret etti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, ateşkes amaçlı Libya konulu siyasi müzakerelerin 26 Şubat'ta Cenevre'de başlayacağını bildirmişti.

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

Büyük petrol yataklarına sahip Kuzey Afrika ülkesi Libya'da, eski devlet başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında iktidardan düşürülmesinden bu yana yönetim kaosu yaşanıyor.

Ülkenin doğusu ve güneyinde birçok bölgeyi kontrolü altında bulunduran General Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi hükümet olarak kabul edilen, Fayiz el Sarac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı iktidar için silahlı mücadele veriyor.

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanı sıra Rusya tarafından da desteklenen General Hafter, geçen Nisan ayında başkent Trablus’a yönelik bir harekat başlatmıştı.