Ülke nüfusu 100 milyonu aştı: Hükümet alarmda!

Ajans sınırlı kaynakları bulunan ülkenin üzerindeki baskıyı artıran hızlı artışla nüfusun 2017’de yapılan sayımdan bu yana 7 milyon yükseldiğini hesapladı.

HABER MERKEZİ

Mısır'ın resmi istatistik ajansı ülke nüfusunun 100 milyonu geçtiğini duyurdu.2

Ajans sınırlı kaynakları bulunan ülkenin üzerindeki baskıyı artıran hızlı artışla nüfusun 2017’de yapılan sayımdan bu yana 7 milyon yükseldiğini hesapladı.

Buna göre ülke nüfusu 1960'tan bu yana üç kat artarken bu dönemde yıllık ekonomik büyüme ortalaması yüzde 2,8 oldu.

İstatistik ajansı 18 ila 29 yaş arasında olanların ülkenin beşte birini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Verilere göre nüfus Nil Nehri etrafında kurulan şehirlerde yoğunlaşırken başkent Kahire ve ikiz şehri Giza toplamda 19 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Hala el-Said nüfus artışının devletin karşısındaki en büyük sorunlardan biri olduğunu belirtti. El-Said kontrolsüz artışın ekonomi üzerindeki baskıyı artıracağını kişi başına düşen barınma, eğitim, sağlık hizmetleri ve istihdamın gerileyeceğini vurguladı.

Her 3 kişiden birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı ülkede her yıl dünyaya gelen 2 milyon civarında bebek ekonomik zorlukların gelecekte daha da sıkıntılı olacağının işaretlerini veriyor.

Geçtiğimiz aylarda "2 yeter" sloganıyla sıkı bir aile planlaması kampanyası başlatan hükümet özellikle kırsal kesimlerde doğum kontrolü bilincini artırmak için çaba sarf ediyor.

Mısır, Kuzey Afrika'nın nüfusu en büyük olan ülkesi.